Berlińczycy chcą kontynuacji operacji Tegel

25 września 2017 12:20
8 komentarzy
Mieszkańcy Berlina chcą, by port lotniczy Berlin Tegel kontynuował swoją działalność nawet po tym, gdy otwarty zostanie nowe lotnisko Berlin Brandenburg.
Reklama
O pozostawieniu obecnego lotniska Berlin Tegel mieszkańcy stolicy Niemiec zadecydowali w referendum, które przeprowadzone zostało w niedzielę, łącznie z wyborami do parlamentu Niemiec. Za tym, by port lotniczy Tegel kontynuował swoją działalność, opowiedziało się 56 proc. głosujących, podczas gdy 42 proc. uczestników chce, by obecne główne lotnisko Berlina zostało zamknięte po otwarciu portu lotniczego Berlin Brandenburg International (BER).

Referendum mocno podzieliło Berlińczyków. Przeciwnicy pozostawienia portu lotniczego argumentowali, że heksagonalny, betonowy terminal portu lotniczego Tegel, który powstał w latach 70. ubiegłego stulecia, jest przestarzały, i nie spełnia współczesnych standardów bezpieczeństwa, a jego renowacja kosztowałaby 1 mld euro.

Zwolennicy pozostawienia obecnego lotniska uważają, że z chwilą otwarcia nowe lotnisko Berlin Brandenburg będzie zbyt małe by obsłużyć cały ruch lotniczy metropolii, stąd też Tegel o przepustowości 10 mln pasażerów rocznie skutecznie odciążyłby ruch pasażerski stolicy Niemiec, szczególnie na trasach krótkodystansowych.

Wyniki referendum nie są po myśli władz Berlina, które postulowało zamknięcie obecnego portu lotniczego w sześć miesięcy po otwarciu nowego lotniska. Według najnowszych zapowiedzi zakończenie budowy planowane jest na sierpień 2018 r., a otwarcie nowego lotniska zapewne na 2019 r. Pomimo, że referendum nie jest prawnie wiążące, miasto będzie zmuszone by na nowo przyjrzeć się planom zamknięcia lotnisko Tegel, gdyż inaczej naraziłoby się na zarzuty ignorowania woli swoich mieszkańców.


fot. Dominik Sipiński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_c4a49 2017-09-25 18:13   
gość_c4a49 - Profil gość_c4a49
To Forum lotnicze więc piszecie z tego punktu widzenia, ale decyzja mieszkańców miasta ma inne motywacje. Przeciwko zamknięciu Tegel głosowali przede wszystkim Ci, którzy uważają, że gdy zniknie hałas generowamy nad gęsto zaludnionymi dzielnicami, jej mieszkańcy będą musieli płacić wyższe czynsze. I tak się częściowo stało, gdy w 2012 miał ruszyć nowy port, wtedy czynsze wzrosły ale okazało się że otwarcie BER przesuwa się w czasie, więc wzrostu cen lekko wyhamowaly.
Marcin14 2017-09-25 14:20   
Marcin14 - Profil Marcin14
A jeśli chodzi o wygodę na terminalach lotniska, to całkowicie się zgadzam. Jest ono bardzo niewygodne do podróżowania i w dodatku zatłoczone. Ja nie bronię lotniska w obecnej formie - bronię tylko naprawdę dogodnej lokalizacji i dużych korzyści, które mogą wraz z nią płynąć.

Jak to jak przebudować? Nie takie rzeczy inżynieryjnie się już udawały. Terminal A można zamknąć, zburzyć i zbudować na nowo w nowoczesnym stylu. Tak samo zresztą jak i pozostałe terminale. Właściwie do pozostawienia nadaje się tylko Terminal C, który ma odpowiednią przepustowość (przy operacjach zmniejszonych do ~10 mln pax rocznie) by kolejno zamykać pozostałe terminale i stawiać na ich miejscu nowoczesne dworce. Można swobodnie zmienić układ dróg dojazdowych - tu akurat nie ma żadnych utrudnień, po prostu można je wytyczyć poprzez istniejące parkingi i ewentualnie części płyt postojowych. Jestem zresztą inżynierem budownictwa z podobno jakimś tam dwudziestoletnim doświadczeniem, więc spokojnie mógłbym takie coś zaprojektować i czasami wydaje mi się, że wiem, co mówię.
Marcin14 2017-09-25 14:04   
Marcin14 - Profil Marcin14
Moim zdaniem "nigdy nie mów nigdy". Jeśli lotnisko utrzyma się w charakterze niskokosztowego (tzn. z obecnym układem terminali, nie pozwalającym na swobodne przesiadki), to w następnym dziesięcioleciu może pozostać bardzo ekonomicznie opłacalnym. A jeśli lotnisko będzie spełniało oczekiwania mieszkańców, to dlaczego nie dobudować na nie kolejki (całe półtora kilometra i tylko jeden końcowy przystanek), która zresztą była w oryginalnych planach lotniska, w kolejnym dziesięcioleciu.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy