Niemcy: Lotnisko Tegel zamknięte po 60 latach działalności

9 listopada 2020 10:30
1 komentarz
W niedzielę (8.11) z berlińskiego lotniska Tegel wystartował ostatni komercyjny lot pasażerski, co oznacza jego ostateczne zamknięcie. Port lotniczy został zastąpiony przez długo oczekiwany Berlin–Brandenburg.
Reklama
Port lotniczy Berlin-Tegel został zamknięty w niedzielę tuż po godz. 15:00, wraz z ostatnim startem samolotu, którym był rejs linii Air France odlatujący do Paryża–CDG. Lotnisko zamknięto dokładnie tydzień po tym, jak pierwsi pasażerowie odlecieli z Berlina–Brandenburg – nowego portu lotniczego dla miasta.

Tegel wybudowano w 1948 r i początkowo służył jako lotnisko wojskowe. Pierwszy komercyjny lot pasażerski wystartował w 1960 r. Co ciekawe, podobnie jak po raz ostatni, był to rejs do Paryża obsługiwany przez Air France.

Charakterystyczny sześciokątny terminal zaprojektowany w stylu modernistycznym, został oddany do użytku w 1974 r. i ówcześnie zachwycał swoją nowoczesnością. Z czasem jednak stał się dla Niemców symbolem zimnej wojny i słusznie minionej epoki, przez dziesięciolecia będąc oknem na świat dla Berlina Zachodniego.


W dalszych latach port lotniczy znacznie się zestarzał. Przez brak inwestycji, spowodowany oczekiwaniem na planowane od lat 90. lotnisko Brandenburg, Berlin–Tegel stał się zbyt mały dla rosnącej liczby pasażerów i zaczął znacznie odbiegać od europejskich standardów. Berlińczycy lubili za to bliskość lotniska Tegel, które położone jest zaledwie 9 km od Alexanderplatz – odległość z centrum Berlina do nowo wybudowanego lotnisko to już ok. 20 km. To zapewne główny powód dla którego mieszkańcy miasta w niewiążącym referendum opowiedzieli się za kontynuacją operacji na Tegel, nawet po otwarciu Brandenburg.

Lotnisko pozostanie formalnie otwarte do początku maja 2021 r., po czym ma zostać wyburzone i zamienić się w tereny przemysłowe oraz mieszkaniowe. Władze Berlina twierdzą, że nowe osiedle, które powstanie na miejscu Tegla, będzie „miastem przyszłości”.

Fot.: CNN, Berlin-Tegel Airport (TXL)

Ostatnie komentarze

wirnik 2020-11-09 18:31   
wirnik - Profil wirnik
Co jest takiego ciekawego w tym, ze pierwszy rejs wykonało AF? Ten ostatni to gest symboliczny, ale wystarczy pomyśleć, w której strefie okupacyjnej leżało lotnisko Tegel, by nie dziwić się czemuś co było oczywiste.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy