Po 14 latach budowy ruszył Berlin–Brandenburg

31 października 2020 15:18
5 komentarzy
W sobotę (31.10) oficjalnie otwarty został port lotniczy Berlin-Brandenburg im. Willy’ego Brandta. Jako pierwsze, na płycie lotniska pojawiły się maszyny w malowaniu Lufthansy oraz easyJet, natomiast pierwsze wyloty odbędą się w niedzielę (1.11) rano.
Reklama
Po dziewięciu latach opóźnienia i trzykrotnym przekroczeniu budżetu, na płycie lotniska pojawiły się pierwsze samoloty. Były to jednak specjalne loty inauguracyjne – na pokładzie samolotu Lufthansy lecącego z Monachium znajdował się m.in. Carsten Spohr, dyrektor generalny przewoźnika.


Z kolei samolot easyJet, który przyleciał z Berlina–Tegel pusty, obsłuży pierwsze rejsowe połączenie z lotniska Brandenburg. Będzie to lot U28210 do Londynu–Gatwick, który odbędzie się w niedzielę (1 listopada) o godz. 6:45. Pierwsze połączenie PLL LOT z Warszawy do Berlina–Brandenburg zaplanowano na 8 listopada br.


Berlin–Brandenburg przejmuje cały ruch lotniczy z lotniska Tegel, które zakończy działalność 8 listopada br. Wystartuje z niego wówczas ostatni rejsowy samolot – będzie to lot lini Air France do Paryża–CDG. Berlin–Schönefeld ma z kolei funkcjonować równolegle z Brandenburg, jednak najpóźniej do 2029 r., czyli do planowanego momentu oddania do użytku trzeciego terminala nowego lotniska.

Początkowo oba funkcjonujące jeszcze berlińskie lotniska miały zostać zamknięte wraz z rozpoczęciem operacji w Berlinie–Brandenburg, jednak już kilka lat temu okazało się, że lotnisko nie będzie w stanie przyjąć całego ruchu lotniczego Berlina. W 2008 r. zamknięty został najstarszy berliński port lotniczy – Tempelhof. Przekształcono go w miejski park, tory dla rolkarzy i rowerzystów.

Po kilku latach planowania, decyzja o powstaniu nowego lotniska dla Berlina została podjęta w 1996 r. Jego budowa trwała od 2006 r., natomiast pierwszą datę otwarcia wyznaczono już na marzec 2011 r., po czym termin ten był kilkukrotnie przesuwany. Data 31 października 2020 r. została podana po raz pierwszy pod koniec 2019 r. i została utrzymana pomimo lotniczego kryzysu wywołanego pandemią COVID-19.


Głównym problemem związanym z opóźnieniami był poważny problem z systemem ochrony przeciwpożarowej. Błędy wykazały kontrole straży pożarnej, które poprzedzały wydanie zgody na jego uruchomienie. Niedociągnięcia okazały się na tyle poważne, że cały system trzeba było stworzyć od początku, co wymusiło przebudowę części budynku. To dlatego budowa przeciągnęła się o niemal dekadę i kosztowała 7,3 mld euro (33,7 mld złotych), zamiast pierwotnie planowanych 2,5 mld euro (11,5 mld złotych).

Przepustowość nowego berlińskiego portu lotniczego w chwili otwarcia to 27 mln pasażerów rocznie. Docelowo ma to być 50 mln, co oznacza, że Berlin–Brandenburg będzie wtedy trzecim największym niemieckim lotniskiem po Frankfurcie i Monachium.

Fot.: materiały prasowe, Berlin–Brandenburg

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
brooks88 2020-11-04 11:47   
brooks88 - Profil brooks88
Do Adam7691 gdyby nie ten portal to byśmy się nie dowiedzieli że głupi
spotter10 2020-11-04 08:58   
spotter10 - Profil spotter10
Zastanawia mnie dlaczego o SXF ciągle się mówi jako o oddzielnym lotnisku? Czy portal, który uważa się za najbardziej wiarygodny w Polsce w kwestii tematyki lotniczej, musi takie bzdury powielać? Bo wg definicji:
Lotnisko – wydzielony obszar na lądzie, wodzie lub innej powierzchni, w całości lub w części przeznaczony do wykonywania startów, lądowań i naziemnego lub nawodnego ruchu statków powietrznych, wraz ze znajdującymi się w jego granicach obiektami i urządzeniami budowlanymi o charakterze trwałym, wpisany do rejestru lotnisk
Także BBI oraz SXF to jest w sumie jedno i to samo lotnisko! Mają wspólne pasy startowe, są wydzielone jako jedna całość. A kwestia infrastruktury, tj. terminali to już odrębna kwestia. Należałoby informować czytelników, że terminale dawnego lotniska SXF pozostaną czynne najpóźniej do 2029 roku i będą w tym czasie tańszą opcją dla przewoźników gdyż komfort obsługi pasażerów jest w nich mocno ograniczony w porównaniu z nowymi terminalami BBI.
aeroneko 2020-10-31 19:31   
aeroneko - Profil aeroneko
CPK to lotnisko poczęte. Nie ma szans na przeżycie, ale nie wolno przerywać projektu. Dopiero jak coś się z niego urodzi, będzie można je zlikwidować.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy