×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Schonefeld czynne co najmniej do 2025 r.


W ramach porozumienia z rządem federalnym Niemiec w zakresie budowy terminala rządowego w Berlinie ustalono, że port lotniczy Schonefeld pozostanie otwarty dla pasażerów co najmniej do 2025 r.


Zgodnie z ustaleniami federalnego rządu oraz spółki zarządzającej berlińskimi lotniskami, rządowy terminal powstanie w północnej części obecnego lotniska Schonefeld i będzie częścią kompleksu nowego portu lotniczego im. Willy'ego Brandta. Na razie spółka Flughafen Berlin Brandenburg (FBB) wykona wszystkie prace przygotowawcze w zakresie okablowania i mediów pod nowy terminal, za które zapłaci rząd federalny. Ma to pozwolić na przekazanie do końca 2021 r. ziemi rządowi, który w 2022 r. zbuduje tam nowy terminal.

Porozumienie równocześnie gwarantuje spółce FBB prawo korzystania z 25-metrowego skrawka ziemi w obrębie działki przekazywanej rządowi. Umożliwi to dalsze funkcjonowanie terminali C, D1 i D2 lotniska Schonefeld (m.in. boarding z wykorzystaniem autobusów) aż do 2025 r. To pozwoli obsługiwać nawet 10 mln pasażerów rocznie na Schonefeld. Takie rozwiązanie jest konieczne do czasu rozbudowy nieotwartego wciąż terminala lotniska im. Willy'ego Brandta. W momencie uruchomienia, co nastąpi zapewne w 2019 r., będzie on miał przepustowość 27 mln pasażerów rocznie, podczas gdy w 2016 r. berlińskie lotniska odprawiły ok. 34 mln podróżnych. 

Dzięki utrzymaniu trzech terminali lotniska Schonefeld oraz rozbudowie terminala lotniska im. Willy'ego Brandta w 2021 r. cały kompleks będzie mógł obsługiwać do 43 mln pasażerów rocznie. Obydwa lotniska mają wspólną infrastrukturę lotniczą (w tym pasy startowe).

Obecnie niemieckie loty rządowe są obsługiwane z wojskowego kompleksu w północnej części lotniska Tegel. Trwają jednak prace przy tymczasowym terminalu rządowym na Schonefeld, który powinien być gotowy latem 2018 r. gość_2e792 - Profil
gość_2e792
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie