Schonefeld czynne co najmniej do 2025 r.

20 września 2017 14:00
W ramach porozumienia z rządem federalnym Niemiec w zakresie budowy terminala rządowego w Berlinie ustalono, że port lotniczy Schonefeld pozostanie otwarty dla pasażerów co najmniej do 2025 r.
Reklama
Zgodnie z ustaleniami federalnego rządu oraz spółki zarządzającej berlińskimi lotniskami, rządowy terminal powstanie w północnej części obecnego lotniska Schonefeld i będzie częścią kompleksu nowego portu lotniczego im. Willy'ego Brandta. Na razie spółka Flughafen Berlin Brandenburg (FBB) wykona wszystkie prace przygotowawcze w zakresie okablowania i mediów pod nowy terminal, za które zapłaci rząd federalny. Ma to pozwolić na przekazanie do końca 2021 r. ziemi rządowi, który w 2022 r. zbuduje tam nowy terminal.

Porozumienie równocześnie gwarantuje spółce FBB prawo korzystania z 25-metrowego skrawka ziemi w obrębie działki przekazywanej rządowi. Umożliwi to dalsze funkcjonowanie terminali C, D1 i D2 lotniska Schonefeld (m.in. boarding z wykorzystaniem autobusów) aż do 2025 r. To pozwoli obsługiwać nawet 10 mln pasażerów rocznie na Schonefeld. Takie rozwiązanie jest konieczne do czasu rozbudowy nieotwartego wciąż terminala lotniska im. Willy'ego Brandta. W momencie uruchomienia, co nastąpi zapewne w 2019 r., będzie on miał przepustowość 27 mln pasażerów rocznie, podczas gdy w 2016 r. berlińskie lotniska odprawiły ok. 34 mln podróżnych.

Dzięki utrzymaniu trzech terminali lotniska Schonefeld oraz rozbudowie terminala lotniska im. Willy'ego Brandta w 2021 r. cały kompleks będzie mógł obsługiwać do 43 mln pasażerów rocznie. Obydwa lotniska mają wspólną infrastrukturę lotniczą (w tym pasy startowe).

Obecnie niemieckie loty rządowe są obsługiwane z wojskowego kompleksu w północnej części lotniska Tegel. Trwają jednak prace przy tymczasowym terminalu rządowym na Schonefeld, który powinien być gotowy latem 2018 r.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy