Berlin Brandenburg zostanie otwarty pod koniec października 2020 r.
Port lotniczy Berlin-Brandenburg zostanie uruchomiony 31 października 2020 r., po dziesięciu nieudanych próbach otwarcia. Termin ten został ogłoszony przez szefa lotniska Engelberta Lütke-Daldrupa pod koniec listopada br.
Pierwszy termin otwarcia nowego berlińskiego lotniska wyznaczono na marzec 2011 r., ponad osiem lat temu, ale niewiele później został on przełożony. W związku z upadłością firmy budowlanej w 2010 r. pojawiły się duże opóźnienia w realizacji prac. Od tego czasu projekt przeszedł szereg zmian.
W 2012 r. wysłano już nawet zaproszenia na otwarcie i wiele linii lotniczych zmieniło swoje rozkłady lotów, by uwzględnić w nich nowe lotnisko. Niemiecka Lufthansa zaplanowała nawet specjalny lot airbusem A380 do Frankfurtu.
Głównym problemem związanym z opóźnieniami był ciągle trwający problem z systemem ochrony przeciwpożarowej. Inne niedociągnięcia również spowodowały dalsze przesunięcia czasowe w porcie lotniczym. W 2014 r. stało się jasne, że obecny budynek terminala będzie zbyt mały, aby zwiększyć ruch z dwóch otwartych lotnisk w Berlinie. Budynek zbudowano z myślą o przepustowości wynoszącej 25 mln pasażerów rocznie. W 2018 r. oba stołeczne porty lotnicze przyjęły już 34,7 mln pasażerów, natomiast w 2019 r. spółka lotnicza Berlin-Brandenburg oczekuje dalszego prawie 5-proc. wzrostu.
Decyzja o budowie nowego lotniska dla Berlina została podjęta w 1996 r. Miało ono zastąpić trzy istniejące porty w Tegel, Schönefeld i Tempelhof. Już 30 października 2008 r. port Tempelhof zakończył działalność operacyjną. Koszty projektu gwałtownie wzrosły, a według najnowszych wyliczeń Brandenburg pochłonął już ponad 7 mld euro. Przypomnijmy, że początkowo spodziewano się, że koszt budowy przekroczy zaledwie 1 mld euro.

Mimo że większość problemów na lotnisku zostało rozwiązanych, a odnawiane od 2012 r. systemy ochrony przeciwpożarowej, oprowadzacze dymu, alarmy przeciwpożarowe i zraszacze uzyskały już niezbędne certyfikaty TÜV, to wciąż występują obawy o okablowanie systemu bezpieczeństwa ochrony przeciwpożarowej. W tym przypadku wciąż są pewne niedociągnięcia, które muszą zostać poprawione, aby organ kontrolny wydał niezbędne certyfikaty potrzebne do ukończenia budowy i dopuszczenia do użytku. Na szczęście systemy w dużej mierze bez zarzutu przeszły testy, w których zaaranżowano ponad 200 scenariuszy pożarów i zdarzeń niebezpiecznych.
Testy z substancją czynną wciąż musi przejść podziemny dworzec kolejowy wraz z przejściem prowadzącym do terminala lotniska. Pierwsze próby pod koniec września 2019 r. zostały przerwane. Kolejne mają zostać przeprowadzone w styczniu 2020 r. Sam dworzec kolejowy został już oddany do użytku przez niemiecki Deutsche Bahn.
Wraz z otwarciem nowego lotniska, Tegel zostanie zamknięty tydzień później, 8 listopada 2020 r. W przypadku Schönefeld nie ogłoszono jeszcze terminu zamknięcia, ponieważ port dzieli drogę startową z nowym lotniskiem i prawdopodobne jest, że terminal budżetowego portu będzie wykorzystywany przez Berlin-Brandenburg.
fot. mat. prasowe