Berliński Tegel zamknięty od 1 czerwca

30 kwietnia 2020 16:29
3 komentarze
Decyzją rady nadzorczej i akcjonariuszy FBB, berlińskie lotnisko Tegel zostanie tymczasowo zamknięte z dniem 1 czerwca. Oficjalną przyczyną jest ograniczenie strat spółki.
Reklama
Zamknięcie Tegel było kontrowersyjne z punktu widzenia prawa federalnego. Mimo jednogłośnej zgody zarządu pojawiły się wątpliwości, czy ostateczna decyzja nie zależy od władz Berlina, kraju związkowego Brandenburgii lub władz centralnych. Engelbert Lütke Daldrup, szef lotniska nie zamierza jednak czekać na ruchy polityków.

Całkiem możliwe, że uziemienie Tegel będzie pierwszym krokiem do całkowitego zamknięcia lotniska na rzecz otwarcia portu Brandenburg (BER), zaplanowanego na 31 października br. Obiekt będzie obsługiwał cały ruch lotniczy w obszarze metropolii.


Obecnie liczba pasażerów w Tegel i Schoenefeld to wyłącznie 1 procent regularnego ruchu. Spółka ponosi straty szacowane na milion euro dziennie.

Już cztery tygodnie temu rozważano tymczasowe zamknięcie Tegel. Dyskusję zainicjował Rainer Bretschneider, przewodniczący rady nadzorczej FBB oraz Matthias Kollatz, minister finansów Berlina. Wtedy rząd federalny był przeciwny takiemu rozwiązaniu, ale w obliczu rozprzestrzeniającej się pandemii coraz bardziej przystaje na sugestie zarządu spółki.


- Rząd federalny z ministrem transportu CSU Scheuerem jako samozwańczym lobbystą Lufthansy musi wreszcie zająć się kwestią zamknięcia Tegel – domagał się Joerg Stroedter, deputowany z SPD.

Z kolei CDU, FDP i AfD zażądały, aby lotnisko pozostało otwarte i ostro skrytykowały plany zamknięcia Tegel - nawet po otwarciu BER.

- Zamknięcie Tegel nie jest dla nas możliwe ani pod względem polityki transportowej, ani czynników ekonomicznych - powiedział Oliver Friederici, ekspert ds. portu lotniczego z grupy parlamentarnej CDU.

Lotnisko Berlin-Tegel działa w obecnej formie od 1974 roku, kiedy to został otwarty charakterystyczny sześciokątny budynek terminalu zaprojektowany przez architektów z biura Gerkan, Marg & Partner.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_49560 2020-05-05 00:47   
gość_49560 - Profil gość_49560
A wiadomo na jak długo? Co z lotami zaplanowanymi na lipiec z lotniska Tegel?
gość_49cfc 2020-05-05 00:00   
gość_49cfc - Profil gość_49cfc
Porządne lotnisko? Miejmy nadzieje, ale w przypadku podróżowania z/do Berlina to nowe lotnisko będzie zdecydowanie mniej wygodne, biorac pod uwagę czas dojazdu do centrum Berlina (zwłaszcza centrum rozumianego jako Ku-damm, a nie Alexanderplatz. Z drugiej strony Monachijczycy na taki uciążliwy, 45-minutowy dojazd są skazani już od wielu lat. Ponieważ wszystkimi lotniskami w Berlinie zarządza jedna firma, korzystniej jest dla niej na razie zamknąć Tegel, a pracowników przenieść do pracy przy przygotowywaniu otwarcia BBI.
Czy Tegel odżyje? Być może, jakoś coś w rodzaju LCY, dla krótkich tras p2p, z punktu widzenia wielu mieszkańców i biznesu lokalizacja tego lotniska jest znacznie korzystniejsza. Pytanie jak będzie wyglądała pomoc państwa dla Lufthansy. Jeśli rząd niemiecki weźmie przykład z Francji i wzamian za wkład finansowy obetnie właśnie takie krótkie połączenia, dla których alternatywa są pociągi ICE, to może być trudniej. Choć w przypadku Berlina, do tych miast, do których można dojechać w dwie i pół godziny pociagiem to samoloty nie latają, jak we Francji, wiec wcale nie musi to tak wyglądać.
Inna sprawa to co zrobić z tym lotniskiem gdyby miało zostać zamknięte na zawsze. To jest budynek z lat 70-ych, w jego murach są zapewne tony azbestu i koszt ewentualnej rozbiórki może być kosmiczny.
No i szkoda, ze pionier lotnictwa Otto Lillenthal pójdzie w odstawke, a zastąpi go polityk...
gość_3145f 2020-05-01 21:40   
gość_3145f - Profil gość_3145f
No i moze dobrze, Tegel byl, momo sporo zalet, jednak ciasny, przestarzaly.
Panademia pozwoli na spokojne i bezstresowe otwarcie BER i jak wszystko wroci do normy, stolica Niemiec bedzie miala wreszcie porzadne lotnisko.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy