„Miasto przyszłości” w sercu Berlina. Co powstanie po lotnisku Tegel?

13 listopada 2020 09:00
2 komentarze
Nowoczesna technologia, zagłębie start-upów i inteligentne bydynki – tak wkrótce ma wyglądać niedawno zamknięte lotnisko w Berlinie. Koncepcję na zagospodarowanie terenów po Tegel stworzyło biuro projektowe Arup z główną siedzibą w Londynie.
Reklama
W niedzielę (8.11) z berlińskiego Tegla wystartował ostatni komercyjny lot pasażerski. Lotnisko pozostanie formalnie otwarte do początku maja 2021 r., jednak potem ruszą ogromne prace modernizacyjne.


Po wycofaniu z eksploatacji obiektów lotniskowych, takich jak budynki terminali i hangary, w większości nie zostaną one wyburzone, a zmienione zostanie ich przeznaczenie, z pozostawieniem pierwotnego wyglądu zewnętrznego. Uznano, że bryła terminala, która jest jednym z symboli Berlina, nie może zniknąć z przestrzeni miejskiej. Przewiduje się także budowę ok. 5 tys. nowych budynków o różnym przeznaczeniu.


Tegel ma zostać „tętniącym życiem miejskim laboratorium i centrum eksperymentalnym dla przedsiębiorców i naukowców” – prezentują władze Berlina. Plany zakładają powstanie na dawnym lotnisku „śródmiejskiego pola doświadczalnego dla nowych koncepcji mobilności, źródeł energii i materiałów, a także nowatorskich podejść do recyklingu i gospodarki wodnej”.


Centralnym elementem inwestycji będzie zajmujący 200 hektarów The Urban Tech Republic, który zgromadzi start-upy, instytucje akademicko-badawcze oraz nowoczesny przemysł. Jak mówi autor koncepcji, jego główną zaletą będzie lokalizacja 15 minut od centrum miasta, a także najnowocześniejsze rozwiązania chroniące środowisko, takie jak zamknięty obieg wody. Swoją siedzibę ma tu mieć ok tysiąc firm, gdzie pracować będzie nawet 20 tys. osób.


Drugą najważniejszą zmianę przedzie dawny terminal A, który zostanie zrewitalizowany na kampus uniwersytecki należący do jednego z wydziałów Uniwersytetu Nauk Stosowanych Beuth. W budynku będzie się uczyć i mieszkać kilka tysięcy studentów. Dalej od terminali i wieży kontroli lotów, powstanie z kolei Schumacher Quartier – dzielnica mieszkaniowa dla ok. 10 tysięcy mieszkańców, która ma być w większości wykonana z drewna. Oprócz mieszkań, znajdą się tam także centra handlowe, ośrodki kultury oraz szkoły.


Obecnie zakłada się, że pierwsze prace budowlane w byłym terminalu A lotniska Tegel mogą ruszyć na przełomie 2021 i 2022 roku, a pierwsze firmy wprowadzą się do Urban Tech Republic w 2023 r., z kolei pierwsze lokale mieszkalne mają zostać oddane do użytku w 2026 r. Ukończenie całego projektu potrwa najprawdopodobniej od 20 do 30 lat.

Autorem koncepcji na zagospodarowanie terenów po lotnisku Tegel jest Arup Group Ltd, brytyjska firma projektowa z biurami na całym świecie. Architekci i inżynierowie pracujący dla Arup byli także autorami m. in. Opery w Sydney (1973), Mostu nad Sundem (2000) łączącego Szwecję z Danią oraz Stadionu Narodowego w Pekinie (2008).

Fot.: Arup Group Limited

Ostatnie komentarze

gość_3145f 2020-11-14 18:33   
gość_3145f - Profil gość_3145f
Berlin na powazne zabral sie do tej inwestycji, juz niedlugo zaczna sie pierwsze prace. Tu z przedmowca sie nie zgodze, mieszkam na miejscu i mam informacje z pierwszej reki.
Tak, Berlin bardzo biednym miastem, normalnie Kalkutta Europy.
Problem z Tempelhof nie lezy jesli chodzi o srodki na inwestycje.
Jesli ktos komentuje, to niech sie lepiej przygotuje w temacie, a nie pisze i rzuca jakies zdania wziete nie wiadomo skad. Dobrze?
wirnik 2020-11-13 22:24   
wirnik - Profil wirnik
Warto przypomniec, ze Berlin równie wielkie plany co do lotniska Tempelhof i jakoś nic z nich nie wyszło. To samo będzie z tymi planami.
Po pierwsze, Berlin jest bardzo biednym miastem i nie będzie miał na to pieniędzy. Po drugie, w budynkach starego TXL są tony azbestu, zatem ich przebudowa musiałaby kosztować astronomiczne pieniądze, których nikt nie wyłoży. Dobrym przykładem w Berlinie jest ICC, które już dawno miało ulec przebudowie i właśnie z powodu ton azbestu w ścianach cały czas nikt się tego nie podejmuje. Wreszcie last but not least, nie wiem jak jest z wpisem do rejestru zabytków, ale przypomnę, ze to był jeden z gwoździ do odstąpienia od planów zagospodarowania lotniska Tempelhof.
Podsumowując, wizje są ciekawe, pomysły interesujące, ale to jest czyste science-fiction, ze zdecydowana przewaga fiction. Pomijam już kwestie obecnej sytuacji z Covid, która nie wiadomo jak długo potrwa.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy