×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Nowe berlińskie lotnisko ma być ukończone w sierpniu 2018 r.


Spółka Flughafen Berlin Brandenburg, operator berlińskich lotnisk, po konsultacjach z wykonawcami zatwierdziła ponoć ostateczny harmonogram zakończenia prac w porcie im. Willy'ego Brandta. Zgodnie z nim budowa zakończy się w sierpniu 2018 r.


Spółka w długim komunikacie prasowym podkreśliła, że decyzja zapadła po rozmowach z wykonawcami i z uwzględnieniem obecnego stanu zaawansowania niezbędnych prac budowlanych. Zgodnie z tymi ustaleniami przesiębiorstwo zadeklarowało, że w sierpniu 2018 r. port będzie gotowy do rozruchu. Do tego czasu ma uzyskać wszystkie niezbędne zezwolenia budowlane. 

Harmonogram nie obejmuje jednak okresu testów operacyjnych oraz rozruchu. Według niemieckich mediów oznacza to, że lotnisko zapewne obsłuży pierwsze samoloty dopiero w 2019 r. 

Koszty budowy nowego lotniska, pierwotnie szacowane na 2 mld euro, wzrosły już do 6,5 mld. 

Budowa nowego berlińskiego lotniska im. Willy'ego Brandta rozpoczęła się w 2006 r., a miało ono ruszyć już w 2011 r. W trakcie budowy przełożono datę startu na czerwiec 2012 r. Kilka dni przed tą datą okazało się, że z uwagi na liczne błędy konstrukcyjne otwarcie lotniska nie będzie wtedy możliwe. Datę startu wielokrotnie przekładano, a w pewnym momencie pojawiły się nawet wątpliwości, czy w ogóle opłaca się naprawiać pełen fuszerek terminal

Już teraz wiadomo, że w momencie uruchomienia BER będzie zbyt małym lotniskiem. Pierwotna jego przepustowość ma wynieść 27 mln pasażerów rocznie - w 2016 r. funkcjonujące lotniska Tegel i Schonefeld odprawiły łącznie niemal 33 mln osób, o 11,4 proc. więcej niż w 2015 r. Z tego powodu, wbrew pierwotnym planom, po uruchomieniu nowego lotniska dzielące z nim pasy startowe lotnisko Schonefeld pozostanie przez jakiś czas otwarte. Nie wiadomo, czy możliwe będzie natychmiastowe zamknięcie Tegel. W Berlinie zawiązała się duża grupa mieszkańców, wspierana przez przewoźników lotniczych, którzy chcą utrzymania tego portu lotniczego. Przeciwko temu protestują głównie mieszkańcy okolicznych osiedli. 
gość_e672f - Profil
gość_e672f
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie