×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Pesto można wziąć na pokład. Tylko z Genui


Włoskie lotnisko w Genui zezwoliło na przewóz w bagażu podręcznym lokalnego pesto, nawet jeśli pojemność słoika przekracza 100 ml. To jedyny wyjątek od obowiązującego powszechnie w Europie zakazu.


Zezwolenie weszło w życie z dniem 1 czerwca br. i dotyczy przewozu genueńskiego pesto w słoikach o pojemności do 500 g. Dzięki niemu pasażerowie będą mogli przewieźć jeden słoiczek 500 g albo dwa słoiczki 250 g - trzeba pamiętać jednak o tym, że ta propozycja jest skierowana jedynie do pasażerów lecących bezpośrednio z Genui. 

Pesto, czyli włoski sos tworzony na bazie bazylii, sera i orzeszków piniowych jest prawdziwym rarytasem kuchni liguryjskiej. Jak deklaruje lotnisko, do czasu wydania zezwolenia na przewóz pesto, obsługa zatrzymywała podczas kontroli bezpieczeństwa setki słoików, które ulegały niepotrzebnemu zmarnotrawieniu.

Sos, który ma konsystencje gęstej pasty, jest bowiem uznawany za płyn - a tych, zgodnie z unijnymi przepisami, nie wolno przewozić w bagażu podręcznym w pojemnikach większych niż 100 mln. 

Każdy pasażer, który chce zabrać ze sobą słoiczek na lotnisku powinien wykupić specjalną naklejkę za 0,5 euro, zezwalającą na przewóz "nadprogramowego" bagażu. Kwota zebrana z opłat za wydanie naklejki zezwalającej zostanie przekazana na cele charytatywne.

Lotnisko niedawno poinformowało, że od wprowadzenia nowego przepisu, pasażerowie przewieźli w bagażu podręcznym w sumie 500 słoików z lokalnym specjałem.

Loty z Genui oferują m.in. Alitalia, Ryanair, Volotea, Air France, British Airways, Lufthansa i KLM. gość_49189 - Profil
gość_49189
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie