Prawnik Pasażera: Linia płaci za opóźnienie bagażu

6 stycznia 2017 09:00
6 komentarzy
Koszty poniesione przez pasażera w związku z opóźnieniem bagażu, w którym znajdują się pilne służbowe dokumenty, pokrywa linia lotnicza - przypadek pani Alicji pokazuje, że roszczenie może objąć koszt zlecenia odtworzenia pracy.
Reklama
W nowym cyklu "Prawnik Pasażera" razem ze Stowarzyszeniem Przyjazne Latanie będziemy wyjaśniać prawa pasażerów na podstawie prawdziwych przykładów, z którymi zetknęli się specjaliści Stowarzyszenia. W każdym tekście będziemy tłumaczyć co i dlaczego należy się pasażerowi, a także co należy zrobić, aby zagwarantować realizację przysługujących praw. Postaramy się jednak również pokazać zaplecze sytuacji - wyjaśnić, skąd mógł się wziąć problem, kto za niego odpowiada i czemu nie zawsze jest to wina linii lotniczej.

W tekstach nie chodzi o to, aby kogokolwiek obwiniać, więc nie będziemy wymieniać nazw linii lotniczych.

Opóźnione dokumenty pani Alicji

Pani Alicja wracała w niedzielę wieczorem do Polski po ważnym spotkaniu biznesowym w Londynie. Jej podróż samolotem na trasie Londyn - Frankfurt - Katowice przebiegała zgodnie z planem. Po przylocie do Polski okazało się jednak, że bagaż pani Alicji utknął na lotnisku we Frankfurcie i jest opóźniony. Zgłosiwszy opóźnienie swojego bagażu na lotnisku w Katowicach, Pani Alicja wypełniła formularz PIR (Raport Nieprawidłowości Bagażowej dostępny na stanowisku firmy obsługującej bagaż) i na wszelki wypadek zachowała dokumenty podróży, myśląc o tym, czy nie złożyć reklamacji do linii.

W jej opóźnionym bagażu były ważne materiały, które musiały być złożone w poniedziałek w biurze klienta. Opóźnienie bagażu spowodowało, że trzeba było odtwarzać pisma, a to wiązało się z koniecznością zlecenia tych prac poza biurem. To kosztowało firmę pani Alicji ponad 550 złotych. W tej sytuacji pasażerka postanowiła, że jednak złoży reklamację do linii i przekazała swoją sprawę do monitoringu Stowarzyszeniu Przyjazne Latanie. Ekspert Stowarzyszenia po zapoznaniu się ze sprawą udzielił pani Alicji porady o jej prawach.

W przeciągu niespełna czterech tygodni linia lotnicza odpowiedziała na reklamację, uznając roszczenie pasażerki i przelała na jej konto żądaną kwotę.

Ekspert tłumaczy: Ważne są dokumenty

W czasie podróży samolotem, zwłaszcza podczas rejsów z międzylądowaniem, bagaż może gdzieś utknąć. Po wylądowaniu w porcie docelowym i stwierdzeniu, że bagaż zaginął, jest opóźniony lub uszkodzony należy udać się do stanowiska "Zaginiony bagaż" (ang. "Lost Luggage" lub "Lost & Found") i udzielić informacji o charakterystycznych detalach torby lub walizki. To pozwoli sporządzić raport nieprawidłowości bagażowej - PIR. Należy pamiętać, by ten dokument zachować, aby móc potem dołączyć go do reklamacji.

Obowiązki przewoźników lotniczych w przypadku opóźnienia, zagubienia lub zniszczenia bagażu reguluje Konwencja Montrealska. W przypadku utraty lub uszkodzenia bagażu lub gdy wystąpiło opóźnienie w jego dostarczeniu pasażer może mieć prawo do odszkodowania do wysokości maksymalnej 1220 euro. Linie lotnicze są jednak zwolnione z odpowiedzialności, jeśli podjęły wszelkie niezbędne kroki, aby zapobiec szkodom lub gdy nie miały możliwości podjęcia takich kroków.

W przypadku uszkodzenia bagażu należy złożyć skargę u przewoźnika w ciągu siedmiu dni od daty otrzymania bagażu. W przypadku wystąpienia opóźnienia w odbiorze bagażu okres ten nie może być dłuższy niż 21 dni.

Po stwierdzeniu zniszczenia lub zagubienia bagażu należy:
  1. zgłosić się do biura obsługi w hali przylotów,
  2. wypełnić na lotnisku formularz nieprawidłowości bagażowej PIR,
  3. zapoznać się z warunkami reklamacji przewoźnika, ponieważ może on żądać dołączenia innych dokumentów,
  4. złożyć reklamację do linii lotniczej pamiętając o terminach: siedem dni od odbioru uszkodzonego bagażu lub 21 dni od odbioru opóźnionego bagaż.

Przewoźnicy najczęściej w przypadku reklamacji bagażowych związanych z bagażem, który jest opóźniony, uszkodzony, okradziony lub zaginiony wymagają następujących dokumentów:


  1. formularza nieprawidłowości bagażowej PIR z portu lotniczego,
  2. potwierdzenia odbioru bagażu, jeżeli został dostarczony z opóźnieniem,
  3. przywieszki bagażowej,
  4. w przypadku uszkodzenia: fotografii uszkodzonego bagażu lub znajdujących się w nim uszkodzonych przedmiotów,
  5. w przypadku okradzenia: dokładnej listy przedmiotów brakujących z zawartości bagażu wraz z wyceną każdego przedmiotu i rachunkami potwierdzającymi wartość tych przedmiotów,
  6. biletu lotniczego lub kopii potwierdzenia rezerwacji na dany rejs.
Przewoźnik nie ma obecnie obowiązku rozpatrzena reklamacji w konkretnym terminie. Jednak zmieni się to już za kilka dni - obowiązujące od 10 stycznia prawo daje linii 30 dni na odniesienie się do skargi, a jeśli tego nie zrobi, reklamacja zostanie automatycznie uznana.

Pasazer.com wyjaśnia: Zwykle to nie linia gubi bagaż

Odszkodowania za zagubiony lub opóźniony bagaż to przykład obciążenia linii lotniczych odpowiedzialnością za całą podróż ich pasażera, nawet jeśli mają na nią w pewnych kwestiach wpływ tylko pośredni. Pracownicy przewoźnika rzadko bowiem zajmują się obsługą bagażu, a kontrola linii nad tym procesem nie jest bezpośrednia.

Transportem, załadunkiem i rozładunkiem bagażu na większości lotnisk zajmują się wyspecjalizowane firmy, tzw. agenci obsługi naziemnej, zwani z angielskiego firmami handlingowymi, takie jak LS Airport Services, Welcome Airport Services, Baltic Ground Services w Polsce. Są od tego wyjątki - przewoźnicy mogą preferować tzw. self-handling i samodzielnie obsługiwać swoje operacje lotnicze. Robi tak np. skandynawski SAS w swoich bazach, jest to jednak względnie rzadkie rozwiązanie.

Pasażerowie często nie zdają sobie z tego sprawy, ale pracownicy zajmujący się odprawą biletowo-bagażową i przyjmujący bagaż rejestrowany często pracują właśnie dla agentów handlingowych, a nie dla przewoźników. W momencie oddania bagażu znajduje się on w gestii agenta obsługi naziemnej i lotniska. To te firmy prześwietlają bagaż, transportują do samolotu i ładują na pokład. Przewoźnik często nie ma możliwości sprawdzenia, czy dany bagaż jest na pokładzie - choć im bliższa współpraca agenta handlingowego z linią, tym lepsza weryfikacja.

Dlatego właśnie reklamacje bagażowe wypełnia się nie w biurze linii, tylko firmy handlingowej. Nie oznacza to, że linia nie ma żadnego wpływu na jakość obsługi bagażu - firmy handlingowe konkurują z sobą i linia może zmienić agenta na innego. Tam, gdzie linie blisko współpracują z handlerami, a obydwu stronom zależy na wysokiej jakości, bagaże są dostarczane sprawniej. Nie bez znaczenia jest też infrastruktura - nowoczesne, zautomatyzowane sortownie znacznie zmniejszają ryzyko zagubienia bagażu. Największym problemem są krótkie przesiadki na ruchliwych lotniskach, gdzie agenci mogą nie zdążyć dowieźć bagażu. Przewoźnik powinien jednak tak ustawić rozkład, aby uwzględnić te uwarunkowania, gdyż sprzedając bilet łączony zobowiązuje się do zagwarantowania przesiadki pasażera i bagażu.

Przewoźnik tym bardziej nie może zasłaniać się firmą handlingową pod względem udzielenia pasażerowi informacji oraz poniesienia ewentualnej odpowiedzialności za zagubienie czy uszkodzenie bagażu.

Warto nadmienić, że ze względów bezpieczeństwa zabronione jest przewożenie bagażu pasażera, którego nie ma na pokładzie (np. spóźni się na samolot lub zrezygnuje z lotu). Wyjątkiem jest dowożenie wcześniej zagubionego lub opóźnionego bagażu, który jest wtedy specjalnie oznakowany.

Więcej informacji o prawach pasażerów można uzyskać na stronie internetowej Stowarzyszenia Przyjazne Latanie lub pod numerem telefonu + 48 737 483 737. Stowarzyszenie na rzecz swoich członków świadczy także wsparcie w dochodzeniu praw poprzez różne formy grupowych działań. Do Stowarzyszenia można przystąpić przez jego stronę internetową.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
pyjka 2024-03-26 20:13   
pyjka - Profil pyjka
Przytrafiła mi się podobna sytuacja, z tym że mój bagaż otrzymałam dopiero po 24 dniach. Dodatkowo brakuje w nim rzeczy, a walizka jest zniszczona. Czy w związku z tym mogę ubiegać się o zwrot dodatkowych kosztów za opóźnienie bagażu, czy tylko za powstałe zniszczenia i konkretne rzeczy, które zostały zagubione?
karin83 2019-01-18 08:57   
karin83 - Profil karin83
Takie sytuacje nie są niezwykłe. Wie o tym każdy kto chociaż trochę podróżuje. Równie często bagaże zostają zamienione albo po prostu zupełnie zagubione. Droga do zwrotu takiego bagażu może być bardzo wyboista. A jest prosta metoda, które pomaga odzyskać bagaż. To usługa Bezpieczny Bagaż. W ramach usługi bagaż zostaje oznaczony zawieszą informacyjną - z danymi kontaktowymi do centrum alarmowego i unikalnym ID. Wiadomo, gdzie zwrócić znaleziony bagaż, ale właściciel pozostaje anonimowy dla znalazcy. Wszystkie procedury zwrotu obsługiwane są w ramach usługi przez pracowników centrum. Usługa działa na całym świecie, co jest też dużym plusem.
lmajchrowski 2017-01-19 13:07   
lmajchrowski - Profil lmajchrowski
Czy moze ktos mi pomoc w mojej sprawie ??

zobacz link

dzieki
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy