Lufthansa Group przejmuje Brussels Airlines

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
15 grudnia 2016 11:10
4 komentarze
Belgijski przewoźnik pod koniec 2018 r. zostanie w pełni włączony w strukturę Lufthansa Group i stanie się częścią niskokosztowej marki Eurowings.
Reklama

Lufthansa Group już wcześniej blisko współpracowała z Brussels Airlines - miała 45 proc. udziałów w koncernie SN Airholdings, do którego należy belgijska linia. We wrześniu Lufthansa ogłosiła wezwanie na sprzedaż pozostałych 55 proc. akcji. Zgodnie z umową inwestycyjną z 2009 r., niemiecki koncern miał prawo pierwokupu tych akcji.

Transakcja formalnie zostanie sfinalizowana w styczniu 2017 r. Lufthansa zapłaci za 55 proc. akcji jedynie 2,6 mln euro (11,5 mln zł).

Przejęcie 100 proc. akcji Brussels Airlines to dla Lufthansy szansa na wzmocnienie niskokosztowego oddziału koncernu oraz pozycji na lukratywnym rynku lotów do i z Brukseli. Koncern zyska także większy udział na rynku afrykańskim, gdzie Brussels Airlines mają rozbudowaną siatkę połączeń.

- Doceniamy Belgię, a szczególnie Brukselę jako bardzo atrakcyjny rynek, który perfekcyjnie uzupełnia naszą ofertę w centrum Europy. Do tego Brussels Airlines mają bardzo konkurencyjna strukturę cenową i stabilną siatkę połączeń dalekodystansowych, zwłaszcza do i z Afryki. Bardzo doceniamy też kwalifikacje, motywacje i wyniki 3,5 tys. pracowników Brussels Airlines - powiedział Carsten Spohr, prezes Lufthansa Group.

Brussels Airlines po przejęciu zachowają obecną siatkę połączeń - 23 trasy dalekodystansowe i 79 europejskich - ale będą latać pod parasolem Eurowings. Marka belgijskiej linii docelowo zostanie zmieniona na "Brussels Airlines, member of the Eurowings Group". Lufthansa zamierza kontynuować obecną politykę ujednolicania floty belgijskiej linii w kierunku airbusów A320 na trasach europejskich. Koncern planuje również w średnim terminie inwestycje w rozwój floty Brussels Airlines, zarówno w segmencie wąsko-, jak i szerokokadłubowym.

Belgijska linia w 2015 r. przewiozła 7,5 mln pasażerów, a jej zysk operacyjny wyniósł 43,4 mln euro.

- Konsolidacja jest kluczowa w branży lotniczej. Dołączenie do Lufthansa Group pozwoli nam jeszcze bardziej zwiększyć korzyści z synergii, ale równocześnie zachować naszą specyfikę - powiedział Etienne Davignon, prezes SN Airholding.

W trakcie zmiany, Carsten Spohr dołączy do zarządu Brussels Airlines jako współprezes, jednak decyzje będą zawsze podejmować przez konsensus. Menedżerem wykonawczym (CEO) linii pozostanie Bernard Gustin.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_37b98 2016-12-16 12:22   
gość_37b98 - Profil gość_37b98
Co gorsze.. wszystkie kraje w których Lufthansa będzie kontrolowała główny hub lotniczy graniczą ze sobą, tworząc środek Europy... Kiepsko jeśli chodzi o konkurencję na przesiadki wewnątrz Europy. Mając w rękach FRA, MUC, DUS, ZRH, VIE i teraz BRU żadna inna linia/grupa nie będzie w stanie zapewnić przesiadek wewnątrz europy. Monopol w żadnym pojedynczym kraju może nie będzie istniał, ale w segmencie tradycyjnych przewoźników LH ma coraz większą przewagę - a to się staje coraz gorsze dla konsumenta.
pcharasz 2016-12-16 02:35   
pcharasz - Profil pcharasz
Lufthansa kontroluje bez SN mniej niż 5% procent rynku belgijskiego, więc żaden urząd antymonopolowy raczej nie ma tu nic do gadania.
gość_65060 2016-12-15 12:38   
gość_65060 - Profil gość_65060
Unia rzadza Niemcy wiec to Niemcy mowia, co jest uczciwe a co nie. Jesli w jakims kraju ktos dziala w formule konkurencji z niemieckim przedsiebiorstwem, to zaraz znajda na niego paragraf.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama