SWISS wchodzi do Schengen

24 marca 2009 02:14
Reklama
Szwajcarskie Linie Lotnicze SWISS czeka wielka zmiana logistyczna związana z wejściem szwajcarskich lotnisk pod zasady określone traktatem z Schengen o granicach wspólnotowych. Już 29 marca pasażerów lecących przez Zurych, będący głównym lotniskiem szwajcarskiego przewoźnika, czekają odmienne od dotychczasowych zasady korzystania z tego portu lotniczego. Wszystkie bramki strefy A oraz B1-10 znajdą się bowiem w obszarze Schengen, bramki B22-29 obsługiwać będą rejsy średniego zasięgu non-Schengen, zaś strefa E w całości przejmie pozaeuropejskie rejsy dalekiego zasięgu.

Pozostająca poza Unią Europejską Szwajcaria spełniła w ubiegłym roku wszystkie warunki, by wejść do strefy Schengen. Kontrole na granicach lądowych zniknęły już wprawdzie 12 grudnia 2008 roku, jednak zniesienie kontroli na lotniskach ma nastąpić dopiero wraz z wprowadzeniem nowego rozkładu lotniczego.

Od nowego sezonu będziemy zatem latać do Szwajcarii z polskich terminali, które obsługują rejsy Schengen, a nie non-Schengen. W praktyce dotyczy to tylko warszawskiego Lotniska im. F. Chopina, gdyż jest to jedyny polski port lotniczy oferujący bezpośrednie połączenia ze Szwajcarią (do Bazylei, Genewy i Zurychu).

Strefa A dla Schengen, strefa B dla non-Schengen

Największe zmiany czekają lotnisko w Zurychu obsługujące większość operacji szwajcarskiego przewoźnika. W obrębie strefy Schengen zostanie zlikwidowana kontrola paszportowa na przylocie bądź odlocie. W przyszłości wszyscy pasażerowie przylatujący do części A i zmieniający rejs na inny w obrębie strefy Schengen będą mogli udać się prosto do kolejnej bramki (tzw. gate) bez konieczności przechodzenia przez powtórną kontrolę bezpieczeństwa. Wyjątkiem będą rejsy odlatujące z bramek B1-10, z których pasażerów zabierają do samolotów lotniskowe autobusy.

Wszyscy pasażerowi w tranzycie przylatujący do Europy rejsami międzykontynentalnymi, którzy będą wjeżdżali do strefy Schengen po wylądowaniu w Zurychu, zostaną poddani kontroli paszportowej. Jeśli jednak kolejny rejs znajduje się także poza strefą Schengen, to pasażerowie pozostaną w strefie tranzytowej lotniska bez potrzeby przekraczania granicy Schengen. W obu przypadkach bagaż będzie jednak odprawiony do miejsca docelowego i nie będzie potrzeby jego odbioru w Zurychu i ponownego nadawania. Dotyczy to również pasażerów podróżujących przez Zurych z państw spoza strefy Schengen do państw będących jej członkami.

Nowe zasady oznaczają całkowite zerwanie z dotychczasową praktyką na lotnisku. Do tej pory strefa A obsługiwała rejsy SWISS oraz partnerów ze Star Alliance, strefa B pozostałe linie lotnicze w ramach Europy, zaś strefa E rejsy międzykontynentalne i część rejsów europejskich (przykładowo Air Berlin, KLM i British Airways).

Czasy określone na odprawę biletowo-bagażową i na wejście do samolotu nie zmienią się. Minimalny czas tranzytu, określony na 40 minut, także pozostanie bez zmian. Pomiędzy lipcem a grudniem 2009 będą prowadzone prace modyfikacyjne w kolejce Skymetro prowadzącej ze strefy A do strefy E, co w połączeniu z dodatkowym czasem oczekiwania na kontrolę paszportową na wejściu do strefy Schengen może wydłużyć czas przejścia dla pasażerów tranzytowych. Czas 40 minut w dalszym ciągu pozostanie jednak gwarantowany.

Komfort i zakupy jeszcze nie dla wszystkich

SWISS Lounge (zob. executive lounge) oraz wszystkie dotychczasowe sklepy lotniskowe będą teraz znajdowały się całkowicie w strefie Schengen.

SWISS Business, Senator i First Class Lounge A zapraszają wszystkich uprawnionych pasażerów, którzy rozpoczynają swoją podróż w Zurychu lub podróżują tranzytem z ważną wizą Schengen. Szwajcarski przewoźnik będzie w dalszym ciągu oferował wszystkim pasażerom pierwszej klasy oraz osobom o statusie HON Circle transport limuzyną z First Class Lounge do samolotów obsługujących rejsy międzykontynentalne w strefie E oraz samolotów na rejsy europejskie zaparkowanych na płycie lotniska. Pasażerowie ci, podróżujący do strefy Schengen, będą dodatkowo eskortowani przez specjalnie wyznaczony punkt kontroli paszportowej i bezpieczeństwa, co pozwoli dotrzeć do samolotu szybciej i w większym komforcie.

Podróżnych udających się w rejsy bliskiego i średniego zasięgu poza strefę Schengen, SWISS zaprasza do nowych Business Class i Senator/Star Gold Lounge znajdujących się niedaleko bramek B20-29. Dotyczy to szczególnie pasażerów podróżujących do Dublina, Kairu, Londynu lub Tel Awiwu.

Bellevue Lounge zaprasza zaś pasażerów odlatujących ze strefy E. Jednakże wszyscy pasażerowie odlatujący do USA będą musieli przejść przez dodatkową kontrolę bezpieczeństwa, jako że bramki obsługujące amerykańskie rejsy znajdują się w strefie o zaostrzonej kontroli bezpieczeństwa.

Sklepy duty free znajdą się w strefie Schengen. Będą zatem dostępne jedynie dla pasażerów posiadających ważną wizę Schengen. Pasażerowi tranzytowi nieposiadający ważnej wizy Schengen będą mogli korzystać jedynie ze sklepów duty free znajdujących się w strefie E

Przepisy dotyczące poruszania się bez kontroli paszportowej nie dotyczą przewożenia towarów. Kontrola paszportowa w obrębie strefy Schengen zostanie wyeliminowana, ale odprawa celna pozostanie w mocy. Szwajcaria nie jest bowiem członkiem Unii Europejskiej, dlatego też przepis o imporcie towarów wolnocłowych do kwoty 300 franków szwajcarskich nadal będzie obowiązywał. Pasażerowie przylatujący na szwajcarskie lotniska będą musieli w dalszym ciągu dokonać odprawy celnej, nawet jeżeli Szwajcaria należy do strefy Schengen.

Komfortowa strefa B w przyszłości

Następujące punkty będą funkcjonowały od momentu wejścia lotniska w Zurychu do strefy Schengen, czyli od 29 marca:

  • centralny punkt kontroli paszportowej na przylotach dla wszystkich pasażerów przylatujących do Zurychu rejsami międzykontynentalnymi lub rejsami europejskimi spoza strefy Schengen,
  • strefa tranzytowa dla non-Schengen oraz bramki B1-10,
  • oddzielna kontrola paszportowa, ze specjalną asystą nazwaną Grüezi A, dla pasażerów VIP, pasażerów pierwszej klasy oraz o statusie HON Circle, oferująca osobne wyjście i wejście.

Dalsze zmiany infrastrukturalne na lotnisku w Zurychu planowane na lata 2010/11 znacznie poprawią komfort podróży pasażerów. Szczególnie dotyczy to otwarcia strefy B oraz uruchomienia punktu kontroli bezpieczeństwa pomiędzy stanowiskami odprawy Check-in 1 i 2 dla wszystkich pasażerów rozpoczynających swoją podróż w Zurychu, z pasami pierwszeństwa dla często podróżujących członków programu lojalnościowego Miles & More oraz dla pasażerów klasy pierwszej i business.

Następujące punkty powinny być uruchomione w latach 2010/11:

  • wydzielenie wagonów Skymetro w celu zwiększenia możliwości transportowych w zależności od tego, czy pasażerowi przeszli już przez kontrolę bezpieczeństwa,
  • otwarcie strefy B z bramkami dla rejsów Schengen na poziomie wyższym (1) oraz z bramkami dla rejsów non-Schengen na poziomie niższym (0),
  • centralny punkt kontroli bezpieczeństwa pomiędzy Check-in 1 i 2 dla wszystkich pasażerów rozpoczynających podróż w Zurychu.

Przykład prawdę powie i rozjaśni umysł

Pasażer z Polski lub Niemiec wjeżdża do Szwajcarii: Nie będzie już rutynowej kontroli paszportowej na wjeździe do Szwajcarii, ponieważ jest to podróż w strefie Schengen. Jednakże nadal jest obowiązkowe posiadanie ze sobą ważnego dokumentu podróży.

Pasażer z Wielkiej Brytanii wjeżdża do Szwajcarii: Bez zmian, gdyż Wielka Brytania nie należy do strefy Schengen. Pasażer zostanie więc poddany kontroli paszportowej.

Obywatel Afryki Południowej wjeżdża do Szwajcarii: Potrzebna jest wiza Schengen.

Obywatel Stanów Zjednoczonych w tranzycie przez Zurych do Frankfurtu: Paszport zostanie odpowiednio ostemplowany w Zurychu, jako granicy strefy Schengen, jednak wiza Schengen nie jest potrzebna, gdyż obywatele amerykańscy zwolnieni są z obowiązku jej posiadania. Rejs z Zurychu do Frankfurtu jest już w strefie Schengen. Bagaż pasażera będzie jednak nadany do Frankfurtu bez konieczności jego okazywania służbom celnym Szwajcarii.

Często podróżujący pasażer z Genewy do Paryża: Nie będzie już francuskiej odprawy paszportowej na lotnisku w Genewie (Secteur France), gdyż cała podróż jest w strefie Schengen. Jednakże konieczne jest posiadanie ze sobą ważnego dokumentu podróży.

Pasażer z Moskwy leci w tranzycie przez Zurych do Stanów Zjednoczonych: Brak kontroli paszportowej, gdyż pasażer pozostanie w strefie tranzytowej.

Marcin Jędrzejczak

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy