Szwecja za złotówkę

10 lipca 2006 00:00
Reklama
Lot trwa godzinę i pięć minut. Na pokładzie samolotu węgierskich linii lotniczych WizzAir, który maksymalnie może zabrać 180 osób – 160 pasażerów. Maszyna jest gotowa do startu...

A pół godziny wcześniej...
Zamiast zatłoczonego terminalu głównego na warszawskim Okęciu odprawa odbywa się na spokojnym i mniejszym terminalu Etiuda.
Kto leci z Wizz Air zawsze korzysta z terminalu tanich linii lotniczych (nie odlatują z niego tylko pasażerowie Centralwings.

Łącznie osiem stanowisk do check-in, rzędy bordowych krzesełek dla podróżnych, jeden sklep z gazetami.

Jeszcze do 1992 roku były tu: supermarket i sklep meblowy. Teraz od kilkunastu miesięcy cały teren zamienił się w plac budowy. Na warszawskim Okęciu powstaje kolejny terminal – numer 2.

Samolot już czeka. Do WizzAir należy jak na razie dziewięć takich maszyn. To airbus A320. Średnia wieku – 2,5 roku. (Trzy maszyny są całkowicie nowe). Do końca tego roku firma chce mieć ich ponad 33.

Zaczynała od 2 samolotów – w maju 2004 roku wystartował pierwszy z nich, na trasie z Katowic do Londynu. We wrześniu tego samego roku Wizz Air był już posiadaczem kolejnych czterech.



Każdy z samolotów ma takie samo logo i kolorystykę – połączenie fioletu, różu i bieli. Te ostatnie zaprojektowane zostały przez angielską agencję FutureBrand w ciągu niespełna sześciu miesięcy.

Odprawa w Wizz Air rozpoczyna się punktualnie – zawsze na dwie godziny przed lotem, a zamykana jest na 40 minut przed planowanym startem.


Przy wejściu na pokład obowiązuje zasada: Kto pierwszy ten lepszy.


Siadaj tam, gdzie jest wolne miejsce. Te w Wizz Air nie są numerowane.


Nie ma podziału na klasy: biznes i ekonomiczną – wszystkie fotele są skórzane.


Bardzo często pasażerami Wizz Air są dzieci. Te młodsze siedzą na kolanach u rodziców w dwóch pierwszych rzędach – zawsze w dodatkowych pasach, te starsze – w osobnych fotelach. Granica wieku to 2 lata.

Maszyna wystartowała...


- Wysokość na jakiej się teraz znajdujemy to ponad 36 tysięcy stóp - mówi Wiesław Gwóźdź, kapitan lotu na trasie Warszawa-Malme.

- Przepraszam, ile to dokładnie metrów nad poziomem morza? - pyta przechodzącą stewardessę, siedzący obok mnie starszy mężczyzna.

- To ponad 11 tysięcy metrów - słyszy w odpowiedzi.

Samolotem leci po raz pierwszy.

- Czy coś Panu podać? - pyta Kasia, jedna ze stewardess.

- Poproszę kawę - mówi siedzący przy oknie mężczyzna.

Mógł zapłacić w euro, funtach brytyjskich lub złotówkach. Gdyby był to lot do Węgier - także w forintach. Nie miał żadnej z obcych walut.

- Może Pan zapłacić także jedną z kart: Visa, MasterCard oraz EuroCard - dodaje.


Zimne napoje od 2 euro, kieliszek wina za 3,50 euro lub kanapka z kurczakiem za 4 euro. Podczas podróży wybierać można z pokładowego menu Wizz Cafe. Są także cztery zestawy w promocyjnych cenach, np. piwo i orzeszki - 4 euro lub kanapka, zimny napój, batonik - 3 euro.

Za posiłki na pokładzie samolotów Wizz Air trzeba zapłacić. Cena za przelot ich nie obejmuje, ale dzięki temu linia sprzedaje bilety już od 1 zł. (Cena za połączenie w jedną stronę bez opłat lotniskowych.)

Na pokładzie można też kupić miniaturowe modele samolotów z logo WizzAir (od 10 euro) oraz mapy Londynu i Paryża (5 euro). Te ostatnie tylko po węgiersku.

As z... kieszeni. W oparciu fotela znaleźć można magazyn pokładowy Wizzit. Informacje: o miastach, do których latają samoloty Węgrów, kalendarium wydarzeń, spis numerów telefonów kierunkowych i dane o cenach za przejazdy z lotnisk do centrów - to tylko niektóre z tematów.


Jest także wykaz dziesięciu najdziwniejszych atrakcji turystycznych Europy, w tym także z Polski. To m.in. propozycja zwiedzenia Nowej Huty... trabantem.

Kredowy papier, ponad 155 stron w trzech wersjach językowych: po polsku, angielsku i węgiersku.



Tymczasem w kabinie pilota...


- Pod nami Bornholm, za 23 minuty lądujemy - mówi kapitan Wiesław Gwóźdź. Jest jednym z przedstawicieli polskiej załogi Wizz Air. Ta należy do większości.


Po tym jak linia uruchomiła swoje bazy w Katowicach, Warszawie i Gdańsku ponad 80 procent personelu pokładowego stanowią Polacy. Wśród nich jest także uczestnik rozpoczynających się za miesiąc Mistrzostw Świata w Lataniu Precyzyjnym, Krzysztof Skrętowicz. To kapitan naszego lotu powrotnego.

- Zawsze w pracy, zawsze za sterami - mówi z uśmiechem.

- Jestem jak listonosz, który po skończonej pracy, żeby odpocząć wychodzi na spacer - dodaje i prosi o trzymanie kciuków za zawody.

Na zdjęciu także Karolina Machura, szefowa personelu pokładowego


30 kilometrów od Malme i 60 kilometrów od Kopenhagi. Sturup – największe lotnisko dla tanich linii lotniczych w południowej Szwecji. Stąd odlatują samoloty ponad pięciu innych przewoźników.


Na lotnisku nie każdy może kupić alkohol. Zakaz ten obowiązuje obywateli państw należących do Unii Europejskiej, w tym także Polaków. Klientami sklepów wolnocłowych są tu więc przede wszystkim... Norwedzy.

Na Sturup możliwa jest elektroniczna odprawa biletowo-bagażowa...


... choć pasażerowie Wizz Air korzystają z tej tradycyjnej.


Czekają na nich oddzielne stanowiska oznaczone prostokątnymi nalepkami z logo przewoźnika. Każdy podróżny na bagaż podręczny dostaje różową opaskę „Approved Hand Baggage”. Teraz może wnieść go na pokład.

Bagaż podręczny nie może ważyć więcej niż 10 kilogramów i przekraczać rozmiarów 55x20x40 centymetrów.

Kto podróżuje z Wizz Air, bez dodatkowych opłat może także przewieźć 20 kilogramów bagażu. (Ten na czas lotu trafi do luku bagażowego.) Jeżeli walizki będą cięższe – za każdy dodatkowy kilogram trzeba dopłacić 6 euro.

3,7 milionów osób – tylu jak dokąd pasażerów przewiózł WizzAir. 3-milionowego z nich przewiózł dokładnie 31 marca 2006 roku, w niecałe dwa lata od rozpoczęcia działalności.



Linie zajmują jedne z pierwszych miejsc na rynku tanich przewozów w Polsce. Mają w nim ponad 30 procentowy udział. (Daje to 12 procent na rynku wszystkich krajowych przewozów pasażerskich.)

WizzAir to także zwycięzca konkursu pasazer.com na najlepszego taniego przewoźnika 2005 roku.

Dorota Kalinowska

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy