Budapeszt wyda 700 mln zł na modernizację lotniska

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
04 lipca 2016 07:43
Spółka zarządzająca lotniskiem w Budapeszcie zainwestuje 50 mld forintów, czyli niemal 700 mln zł, w ramach programu bud:2020. Do 2020 r. port lotniczy zyska m.in. nowy pirs terminala pasażerskiego oraz hotel przy terminalu.
Reklama

Planowane są także usprawnienia w segmencie logistycznym i bezpieczeństwa.

Jednym z najważniejszych powodów ogłoszenia planu rozbudowy jest dynamiczny wzrost liczby pasażerów. W 2015 r. port lotniczy po raz pierwszy przekroczył próg 10 mln pasażerów odprawionych w ciągu roku, a od początku roku dynamika wzrostu sięga 12,5 proc. Dlatego najważniejszym elementem planu bud:2020 jest budowa nowego pirsu w terminalu, który zwiększy przepustowość lotniska do ok. 15 mln pasażerów rocznie. Władze lotniska mają nadzieję, że wykonawcą będzie firma węgierska.

Budowa powinna rozpocząć się w tym roku i potrwać ok. półtora roku.

Jeśli ruch będzie rósł równie szybko, planowana jest budowa nowego terminala o oznaczeniu 2C lub 3, który zwiększy przepustowość do 18 mln pasażerów rocznie. Lotnisko ma w planach także zwiększenie liczby stanowisk check-in i znaczną rozbudowę parkingów.

Przy tak dużym ruchu konieczna jest też budowa hotelu przylotniskowego. Prace nad nim potrwają 15-18 miesięcy od wbicia pierwszej łopaty.

Władze lotniska zabiegają też o poprawę dojazdu. Planowane jest połączenie lotniska z siecią metra oraz z podmiejskimi liniami kolejowymi - obydwie inwestycje mogłyby być ukończone w latach 2019-2021. Droga ekspresowa prowadząca do terminala może zostać rozbudowana o dwa pasy w każdą stronę.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama