×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Lotnisko w Budapeszcie będzie rozbudowane


Terminal lotniska im. Ferenca Liszta w Budapeszcie powiększy się o nowy pirs. Zarząd portu lotniczego rozpisał przetarg na budowę nowego pirsu.


Inwestycja ma być warta ok. 16,9 mln euro, czyli ponad 70 mln zł. W wyniku rozbudowy terminal powiększy się o ponad 10 tys. m kw. Władze spółki oczekują, że uda się rozpocząć prace budowlane w styczniu 2017 r. Sama budowa ma potrwać 18 miesięcy, co oznacza, że nowy pirs może być gotowy w połowie 2018 r. 

Nowy pirs będzie miał 220 metrów długości i będzie przyłączony do terminala 2B budapesztańskiego lotniska. Znajdą się w nim 27 nowe bramki (gate'y) i 10 stanowisk postojowych dla samolotów. Każde ze stanowisk będzie wyposażone w rękaw, ale możliwy będzie też przejście z terminala do samolotu. W ten sposób lotnisko chce zapewnić przewoźnikom maksymalną elastyczność. 


Każdy z rękawów będzie przystosowany zarówno do samolotów wąsko-, jak i szerokoadłubowych. W przypadku wykorzystania przez mniejsze maszyny, liczba stanowisk postojowych w bezpośredniej bliskości pirsu może wzrosnąć ponad 10. 

Pirs został zaprojektowany w sposób spójny z istniejącym terminalem. Zastosowane rozwiązania mają nawiązać do projektu SkyCourt, czyli centralnej części terminala 2B, otwartej pięć lat temu.

- Obecny wzrost liczby pasażerów w Budapeszcie i optymistyczne prognozy zachęcają nas do przyspieszonej realizacji projektów zwiększających przepustowość. Pirs B to element strategii rozwoju, która ma zagwarantować wzrost przepustowości przy równoczesnym zapewnieniu najwyższej jakości obsługi - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Jost Lammers, prezes Budapest Airport. 

W 2015 r. lotnisko w Budapeszcie odprawiło 10,3 mln pasażerów, po raz pierwszy w historii przekraczając próg 10 mln. O perspektywach dla lotniska mówił w wywiadzie z Pasazer.com Kam Jandu, dyrektor handlowy spółki. gość_610cc - Profil
gość_610cc
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie