Lotnisko w Budapeszcie będzie rozbudowane

31 maja 2016 19:57
11 komentarzy
Terminal lotniska im. Ferenca Liszta w Budapeszcie powiększy się o nowy pirs. Zarząd portu lotniczego rozpisał przetarg na budowę nowego pirsu.
Reklama
Inwestycja ma być warta ok. 16,9 mln euro, czyli ponad 70 mln zł. W wyniku rozbudowy terminal powiększy się o ponad 10 tys. m kw. Władze spółki oczekują, że uda się rozpocząć prace budowlane w styczniu 2017 r. Sama budowa ma potrwać 18 miesięcy, co oznacza, że nowy pirs może być gotowy w połowie 2018 r.

Nowy pirs będzie miał 220 metrów długości i będzie przyłączony do terminala 2B budapesztańskiego lotniska. Znajdą się w nim 27 nowe bramki (gate'y) i 10 stanowisk postojowych dla samolotów. Każde ze stanowisk będzie wyposażone w rękaw, ale możliwy będzie też przejście z terminala do samolotu. W ten sposób lotnisko chce zapewnić przewoźnikom maksymalną elastyczność.


Każdy z rękawów będzie przystosowany zarówno do samolotów wąsko-, jak i szerokoadłubowych. W przypadku wykorzystania przez mniejsze maszyny, liczba stanowisk postojowych w bezpośredniej bliskości pirsu może wzrosnąć ponad 10.

Pirs został zaprojektowany w sposób spójny z istniejącym terminalem. Zastosowane rozwiązania mają nawiązać do projektu SkyCourt, czyli centralnej części terminala 2B, otwartej pięć lat temu.

- Obecny wzrost liczby pasażerów w Budapeszcie i optymistyczne prognozy zachęcają nas do przyspieszonej realizacji projektów zwiększających przepustowość. Pirs B to element strategii rozwoju, która ma zagwarantować wzrost przepustowości przy równoczesnym zapewnieniu najwyższej jakości obsługi - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Jost Lammers, prezes Budapest Airport.

W 2015 r. lotnisko w Budapeszcie odprawiło 10,3 mln pasażerów, po raz pierwszy w historii przekraczając próg 10 mln. O perspektywach dla lotniska mówił w wywiadzie z Pasazer.com Kam Jandu, dyrektor handlowy spółki.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
mietek 2016-06-03 10:31   
mietek - Profil mietek
Nie wiem ile jest teraz rękawów w BUD ale poza W6 latają tam też EK, BA, LH, TK, LO, AF, KLM i SU, które raczej korzystają z rękawów. Wiekszość kilka razy dziennie i jak w przypadku LH również z dwóch lotnisk.
lysypiotr76 2016-06-01 20:36   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Panowie - co do pasażer.com to zgodzę się z jednym. Są bardzo opóżnieni w podawaniu informacji . Na innych stronach faktycznie już czasami kilka dni są a tu news po kilku dniach . Sam często daje linki do wielu stron a po jakimś czasie dopiero sami zamieszczają tą samą informację . Powodu opóżnień nie znam.

Co do tematu - Czy nie sądzicie że wydanie tylu milionów euro musi mieć sens ? Bo musi , więc chyba w Budapeszcie wiedzą co robią .
cantus 2016-06-01 15:07   
cantus - Profil cantus
gość_82d6f@: Zaraz, zaraz, jeśli redakcji ma być miło, to niech na to zasłuży odpowiednim poziomem językowym i merytorycznym. Błędy, jakie na tym portalu są popełniane, można liczyć w setki, o ile nie w tysiące. Należałoby wyciągnąć konsekwencje: albo się poduczyć i na co dzień przykładać, albo zmienić zawód. W dodatku od niedawna ten portal się reklamuje jako "Serwis specjalistów branży lotniczej". Co ciekawe, nie jeden raz istotne wiadomości z tej branży (napisane poprawną polszczyzną) zdarzało mi się czytać np. na portalu Naszego Dziennika, a dopiero z kilkudniowym opóźnieniem (albo wcale) na pasażer.com. Tak więc przesadną skromnością nie grzeszą. Jeśli pojawi się konkurencyjny portal na wyższym poziomie, to chętnie zamienię.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy