×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Ryanair najbardziej przyjazny? Tłumaczymy


Podczas 12. plebiscytu "Najlepsza Linia Lotnicza" po raz pierwszy wręczyliśmy nagrodę dla linii przyjaznej pasażerom. Zwycięzcą, ku zaskoczeniu wielu, był Ryanair - przyznające tytuł Stowarzyszenie Praw Pasażerów "Przyjazne Latanie" tłumaczy sytuację."Przyjazne Latanie" od trzech lat obserwuje przewoźników lotniczych pod kątem tego, jak traktują swoich pasażerów w momentach wystąpienia nieregularności w podróży.

Analizujemy to, jak linie lotnicze opiekują się pasażerami, jak ich traktują, kiedy sprawy są na etapie składania reklamacji, jak i po tym kiedy reklamacja jest odrzucona. Obserwujemy, jak przewoźnik informuje swoich klientów o przysługujących im prawach, jak również, czy ułatwia im komunikację i zrozumienie tego jak wygląda cały proces - wyjaśnia Katarzyna Martynowicz prezes Stowarzyszenia.

Martynowicz wyjaśnia, że "Przyjazne Latanie" chce wprowadzić metodę polubownego rozwiązywania sporów, kiedy reklamacja jest odrzucona. Stowarzyszenie od 2014 r. rozmawiało z liniami lotniczymi latającymi z i do Polski na temat tej formuły.


Niestety, mało który przewoźnik był zainteresowany takim formatem… oprócz linii Ryanair. Ta linia wydawała się chętna i z zainteresowaniem komunikowała się z nami w tej sprawie od samego początku. W 2015 r. zaczęliśmy przyjmować sprawy od pasażerów przez naszą stronę internetową, jak również przez nasz linię telefoniczną do eksperta - wspomina Martynowicz.

Sprawy, które trafiały do "Przyjaznego Latania" dotyczyły problemów z większością przewoźników lotniczych latających do Polski. Wiele z nich to były odrzucone reklamacje przez linię lotniczą, w sytuacji gdy pasażer nie zgadzał się z takim wyrokiem. Możliwością rozwikłania takiego sporu jest mediacja lub koncyliacja - mówi Martynowicz. "Przyjazne Latanie" przygotowało specjalny regulamin takiego postępowania, formularz wniosku oraz informacje. 

Wniosek wypełniony i podpisany przez pasażera był wysyłany przez stowarzyszenie do przewoźnika, aby ten miał jeszcze jedną szansę zrewidowania swojego stanowiska i innego potraktowania swojego klienta. 

Spośród wniosków pasażerów z prośbą o pozasądowe rozwiązanie sporu z wieloma przewoźnikami, wszystkie sprawy skierowane do Ryanaira zostały załatwione pozytywnie dla pasażerów, w terminie od jednego do kilku tygodni. Sposób, w jaki Ryanair komunikował się z nami i z pasażerami był najzwyczajniej mówiąc przyjazny. To nie było tylko proste zadośćuczynienie. Przedstawiciele działu obsługi Ryanair wyczerpująco wyjaśniali przyczyny zaistniałych sytuacji, interesowali się, analizowali przekazywane przez nas opinie i bardzo szybko reagowali - podkreśla Martynowicz. 

Polubowna forma rozwiązywania sporów między pasażerem a przewoźnikiem jest jego zdaniem nowoczesną, skuteczną, szybką, tanią, a przede wszystkim przyjazną metodą rozwiązywania problemów i podkreśla rzeczywiste zainteresowanie opinią klientów. Stąd właśnie to kryterium zadecydowało o tym, że wyróżnienie podczas gali "Najlepsza Linia Lotnicza" należało się linii Ryanair. 

Liczymy, że inni przewoźnicy dołączą go grona linii, które są otwarte na ADR (alternative dispute resolution), szczególnie że już niedługo pojawi się ustawa, która będzie więcej niż zachęcała ich do tej formuły - podsumowuje prezes Stowarzyszenia.


gość_0b31a - Profil
gość_0b31a
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie