" />

Ryanair najbardziej przyjazny? Tłumaczymy

26 marca 2016 09:00
18 komentarzy
Podczas 12. plebiscytu "Najlepsza Linia Lotnicza" po raz pierwszy wręczyliśmy nagrodę dla linii przyjaznej pasażerom. Zwycięzcą, ku zaskoczeniu wielu, był Ryanair - przyznające tytuł Stowarzyszenie Praw Pasażerów "Przyjazne Latanie" tłumaczy sytuację.
Reklama
"Przyjazne Latanie" od trzech lat obserwuje przewoźników lotniczych pod kątem tego, jak traktują swoich pasażerów w momentach wystąpienia nieregularności w podróży.

- Analizujemy to, jak linie lotnicze opiekują się pasażerami, jak ich traktują, kiedy sprawy są na etapie składania reklamacji, jak i po tym kiedy reklamacja jest odrzucona. Obserwujemy, jak przewoźnik informuje swoich klientów o przysługujących im prawach, jak również, czy ułatwia im komunikację i zrozumienie tego jak wygląda cały proces - wyjaśnia Katarzyna Martynowicz prezes Stowarzyszenia.

Martynowicz wyjaśnia, że "Przyjazne Latanie" chce wprowadzić metodę polubownego rozwiązywania sporów, kiedy reklamacja jest odrzucona. Stowarzyszenie od 2014 r. rozmawiało z liniami lotniczymi latającymi z i do Polski na temat tej formuły.


- Niestety, mało który przewoźnik był zainteresowany takim formatem… oprócz linii Ryanair. Ta linia wydawała się chętna i z zainteresowaniem komunikowała się z nami w tej sprawie od samego początku. W 2015 r. zaczęliśmy przyjmować sprawy od pasażerów przez naszą stronę internetową, jak również przez nasz linię telefoniczną do eksperta - wspomina Martynowicz.

Sprawy, które trafiały do "Przyjaznego Latania" dotyczyły problemów z większością przewoźników lotniczych latających do Polski. Wiele z nich to były odrzucone reklamacje przez linię lotniczą, w sytuacji gdy pasażer nie zgadzał się z takim wyrokiem. Możliwością rozwikłania takiego sporu jest mediacja lub koncyliacja - mówi Martynowicz. "Przyjazne Latanie" przygotowało specjalny regulamin takiego postępowania, formularz wniosku oraz informacje.

Wniosek wypełniony i podpisany przez pasażera był wysyłany przez stowarzyszenie do przewoźnika, aby ten miał jeszcze jedną szansę zrewidowania swojego stanowiska i innego potraktowania swojego klienta.

- Spośród wniosków pasażerów z prośbą o pozasądowe rozwiązanie sporu z wieloma przewoźnikami, wszystkie sprawy skierowane do Ryanaira zostały załatwione pozytywnie dla pasażerów, w terminie od jednego do kilku tygodni. Sposób, w jaki Ryanair komunikował się z nami i z pasażerami był najzwyczajniej mówiąc przyjazny. To nie było tylko proste zadośćuczynienie. Przedstawiciele działu obsługi Ryanair wyczerpująco wyjaśniali przyczyny zaistniałych sytuacji, interesowali się, analizowali przekazywane przez nas opinie i bardzo szybko reagowali - podkreśla Martynowicz.

Polubowna forma rozwiązywania sporów między pasażerem a przewoźnikiem jest jego zdaniem nowoczesną, skuteczną, szybką, tanią, a przede wszystkim przyjazną metodą rozwiązywania problemów i podkreśla rzeczywiste zainteresowanie opinią klientów. Stąd właśnie to kryterium zadecydowało o tym, że wyróżnienie podczas gali "Najlepsza Linia Lotnicza" należało się linii Ryanair.

- Liczymy, że inni przewoźnicy dołączą go grona linii, które są otwarte na ADR (alternative dispute resolution), szczególnie że już niedługo pojawi się ustawa, która będzie więcej niż zachęcała ich do tej formuły - podsumowuje prezes Stowarzyszenia.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
lysypiotr76 2016-03-31 18:38   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
kitsune Zgadzam się Przykładów takich lotnisk w Polsce jest kilka Bydgoszcz jest dla mnie wzorem Rozbudowa terminala Nie wiem po co Prezes M. zapowiada w 2032 1,2 mln pasażerów Skąd ?????? Kto takie wymysły ma
greg0303 2016-03-31 18:13   
greg0303 - Profil greg0303
Kolejną bazą linii Ryanair będzie stolica Bułgarii - Sofia (od 30 października tego roku). Irlandzki przewoźnik zbazuje tam trzy samoloty B737-800.
gość_b468b 2016-03-30 15:19   
gość_b468b - Profil gość_b468b
to zart?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy