Połowa skarg pasażerów dotyczy opóźnień

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
12 stycznia 2016 07:50
Opóźniony lot jest przyczyną niemal 50 proc. wszystkich skarg pasażerów związanych z naruszeniem ich praw. Jak wynika z danych stowarzyszenia "Przyjazne latanie", tylko co piąta skarga dotyczy odwołanego lotu.
Reklama

Niezależna organizacja konsumencka Przyjazne Latanie podsumowała wstępnie wyniki monitoringu usług lotniczych za 2015 r. Z analizy tysiąca zapytań i reklamacji pasażerskich, które napłynęły do stowarzyszenia, wynika, że opóźniony lot jest przyczyną aż 49 proc. skarg.

Co piąta skarga dotyczy odwołanego lotu, 18 proc. - problemów z bagażem, a 13 proc. - zwrotu biletu, przejrzystości cen i innych.


- Analizując skargi i uwagi, które codziennie otrzymujemy od pasażerek i pasażerów, można odnieść wrażenie, że głównym celem działów reklamacji sporej grupy linii lotniczych jest testowanie wśród swoich klientów znajomości praw konsumenckich - podkreśla cytowana w komunikacie prasowym Katarzyna Martynowicz, prezeska Przyjaznego Latania. - Przewoźnicy wydłużają czas reakcji na reklamacje pasażerskie, a gdy już odpowiadają najczęściej ograniczają się do wyrażenia przeprosin za niedogodności, które spowodowali. Nadal dochodzenie praw pasażerów odbywa się głównie w sądzie zamiast w działach reklamacji przewoźników. Tylko kilka linii lotniczych działających w Polsce rozwiązuje spory ze swoimi klientami polubownie.

Pełny raport konsumencki o usługach lotniczych w 2015 r. będzie opublikowany w lutym br. Jednocześnie zostanie ogłoszona nazwa linii lotniczej, która otrzyma tytuł najbardziej przyjaznej pasażerom za 2015 rok. Miernikiem jakościowej oceny jest reakcja przewoźnika na uwagi i reklamacje lotnicze swoich klientów, w tym gotowość do polubownego rozwiązywania sporów z pasażerami.

Stowarzyszenie Przyjazne Latanie działa od 2013 r. Do dziś jest jedyną w Polsce oraz unikalną w całej Unii Europejskiej niezależną organizacją pozarządową reprezentującą pasażerów lotniczych. Należy do Europejskiej Federacji Pasażerów EPF (European Passengers’ Federation). Przyjazne Latanie prowadzi internetowe Centrum Monitoringu Usług Lotniczych oraz infolinię dla pasażerów lotniczych


Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama