×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Japonia: Pierwszy lot techniczny MRJ-90


Mitsubishi Regional Jet wystartował dziś (11.11) w swój pierwszy techniczny lot z Nagoi. Punktualnie o godzinie 0:35 czasu polskiego maszyna wzbiła się w powietrze. Dzięki uprzejmości MRJ zapraszamy na obszerną fotorelację z tego wydarzenia.

Pierwsza dostawa planowana jest na koniec II kwartału 2017 r. Ostatnie opóźnienie pierwszego lotu było wynikiem prac technicznych, które wykazały potrzebę zmian w systemie pedałów orczyka w kokpicie. 

Warto przypomnieć, że pierwszy lot planowano na drugi kwartał 2012 r. po czym zmieniono datę na czwarty kwartał 2012. Pierwsza dostawa początkowo planowana była na drugi kwartał 2014 r., a następnie została przesunięta na lato 2015 r.

//www.pasazer.com/img/images/normal/MRJ_First%20Flight_1.JPG
Samolot wystartował z lotniska Nagoya Airport, a jego 1,5 godzinny lot przebiegał częściowo także nad Pacyfikiem.

//www.pasazer.com/img/images/normal/MRJ_First%20Flight_2.JPG
- MRJ wystartował dziś w swój pierwszy lot techniczny dzięki stałej współpracy i wsparciu ze strony wszystkich zaangażowanych w ten projekt stron. Dołożymy wszelkich starań, aby wykonać wszystkie testy i certyfikacje typu, tak aby wprowadzić ten samolot do usług komercyjnych w 2017 roku - powiedział Hiromichi Morimoto, prezes Mitsubishi Aircraft Corporation.

//www.pasazer.com/img/images/normal/MRJ_First%20Flight_3.JPG
- Wyniki operacyjne po pierwszym locie MRJ są znacznie lepsze niż oczekiwano. Mieliśmy bardzo komfortowy lot przebiegający w 100 proc. zgodnie z planem - powiedział pilot Yoshiyuki Yasumura, kapitan pierwszego lotu oraz szef pilotów testowych MRJ.

//www.pasazer.com/img/images/normal/MRJ_First%20Flight_4.JPG
//www.pasazer.com/img/images/normal/MRJ_First%20Flight_5.JPG
MRJ-ta nie mogło zabraknąć także przy najbardziej rozpoznawalnym symbolu Japonii czyli górze Fudżi - czynnego stratowulkanu i najwyższego szczytu w Japonii.

//www.pasazer.com/img/images/normal/MRJ_First%20Flight_6.JPG
//www.pasazer.com/img/images/normal/MRJ_First%20Flight_7.JPG
Po nieco ponad godzinie samolot wykonał także niski przelot nad Nagoją.

//www.pasazer.com/img/images/normal/MRJ_First%20Flight_8.JPG
//www.pasazer.com/img/images/normal/MRJ_First%20Flight_9.JPG
Pierwszy lot techniczny zakończył się po 1 godzinie i 35 minutach na lotnisku w Nagoi.

//www.pasazer.com/img/images/normal/MRJ_First%20Flight_10.JPG
MRJ będzie produkowany w dwóch wariantach: MRJ-70, mieszczącym do 78 pasażerów, oraz MRJ-90, mieszczącym do 92 pasażerów. Producent wybrał silniki Pratt&Whitney PW1217G, czyli odrzutowe jednostki w nowej technologii turbowentylatorowej z przekładnią (Geared Turbofan, GTF). Silniki z tej samej rodziny są oferowane m.in. w samolotach bombardier CSeries, embraerach E-Jet E-2 oraz airbusach A320neo.

Do tej pory japoński producent zebrał zamówienia na 223 maszyny wraz z opcjami na kolejne 184 samoloty. Największe zamówienie złożyła amerykańska regionalna linia SkyWest (100 maszyn + 100 opcji).

Zapraszamy także do zapoznania się z naszym wywiadem "Gość Pasażera: Yugo Fukuhara (MRJ)", z którego dowiecie się o nowościach w programie MRJ.

Fot. MRJ Mediagość_16bfa - Profil
gość_16bfa
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie