×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Zakończył się strajk pilotów Air France


Dziś (28.09) o godzinie 16:00 zakończył się 13-dniowy strajk pilotów linii Air France (AF). Do akcji protestacyjnej przystąpiły trzy związki zawodowe pilotów: SNPL, SPAF oraz ALTER. Szacuje się, że strajk kosztował francuskiego przewoźnika około 300 mln euro.


Dokładne statystyki oraz koszty poznamy za kilkanaście dni. Punktem spornym był pomysł zarządu Air France, który w ramach dalszego planu restrukturyzacji chciał, aby przewoźnik pozostał obecny tylko na paryskim lotnisku Charles'a de Gaulle'a, a z innych portów rejsy miały przejąć linie zależne - HOP! oraz Transavia.  Pisaliśmy o tym w naszym artykule "Air France z Paryża. Transavia i HOP! z innych miast".

Związki zawodowe pilotów Air France sprzeciwiły się takim planom przewoźnika i były zaskoczone, że zarząd linii przygotował takie zmiany bez ich wiedzy i konsultacji społecznych. Dlatego po 12 dniach strajku pilotów linia Air France poszła na ustępstwa wobec związkowców. Przewoźnik ostatecznie wycofał się z planów rozwoju niskokosztowego oddziału Transavia Europe.


Zarząd Air France jednak zapowiedział, że nie będzie przygotowywał żadnej nowej oferty dla pilotów przed oficjalnym wznowieniem rozmów. Linia najpierw chce się skupić na powrocie do normalnej działalności, co potrwa nawet do 3 października, a następnie w ciągu kilku dni wrócić do rozmów i przygotować związkowcom nową ofertę.

Strajk obejmował loty wykonywane przez linie Air France. Dlatego na trasie z Paryża do Polski gdzie operuje tylko Air France maszynami z rodziny Airbusa A320 odwołano łącznie 45 rotacji. Rejsy które zostały odwołane w dniach 28 i 29 września pozostają anulowane.

Tygodniowy strajk najprawdopodobniej dotknął kilkaset tysięcy pasażerów. Piloci Air France Cargo, Brit Air, KLM oraz linii Transavia i Transavia France nie brali udziału w strajku. Warto dodać, że był najdłuższy strajk w historii linii Air France.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożykgość_e351f - Profil
gość_e351f
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie