×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Air France idzie na ustępstwa, piloci nadal strajkują


Po 12 dniach strajku pilotów Air France idzie na ustępstwa wobec związkowców. Przewoźnik wycofuje się z planów rozwoju niskokosztowego oddziału Transavia Europe.Trwający od 15 września strajk pilotów Air France kosztuje przewoźnika nawet 20 mln euro dziennie. Odwołanych jest ponad połowa lotów każdego dnia, a tysiące pasażerów nie może odbyć zaplanowanych podróży. 

Powodem strajku są plany rozwoju niskokosztowego oddziału Transavia Europe. Linia ta z bazami poza Francją miałaby przejąć wiele tras europejskich od Air France. Piloci obawiają się, że prowadziłoby to do zwolnień i gorszych warunków pracy. 

Ustępując w obliczu groźby dalszego przedłużenia strajku (obecnie jest zapowiedziany do 30 września), władze Air France zgodziły się wycofać z części planów. 


Przewoźnik obiecał pilotom, że Transavia France pozostanie niewielkim przewoźnikiem i będzie korzystać z samolotów boeing 737 (przez co piloci nie będą musieli zmieniać kwalifikacji). Piloci, którzy zdecydują się na dobrowolne przenosiny z Air France do Transavii otrzymają preferencyjne warunki w umowie, obydwie spółki będą miały też wspólną listę starszeństwa. 

O zaakceptowanie planu przez pilotów i zakończeniu strajku zaapelował premier Francji Manuel Valls. Rząd jest mniejszościowym udziałowcem koncernu AF-KLM (ma 16 proc. udziałów).

Przewoźnik w oświadczeniu prasowym podkreślił, że propozycja wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pilotów, równocześnie nie odchodząc całkowicie od planu restrukturyzacji w ramach Transavii. Wyraził nadzieję na porozumienie, podkreślając konieczność zakończenia niezwykle szkodliwego dla spółki, jej pracowników i pasażerów strajku.

Na zamknięciu piątkowej sesji akcje Air France-KLM na giełdzie w Paryżu były wyceniane na 7,49 euro. W porównaniu do notowania z zamknięcia z 12 września - ostatniego dnia roboczego przed strajkiem - to strata w wysokości 12,3 proc. 

fot. Dominik Sipinskigość_3b35e - Profil
gość_3b35e
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie