airberlin ujawnia pierwszy etap planu restrukturyzacji

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
21 sierpnia 2014 07:57
Niemiecka linia airberlin przy okazji publikacji wyników kwartalnych ujawniła pierwsze etapy nowego planu restrukturyzacji. Cały plan poznamy do końca września.
Reklama

Ogłaszając kwartalne wyniki finansowe spółki, jej prezes, Wolfgang Prock-Schauer, ujawnił planowane zmiany. Choć wyniki już są istotnie lepsze, a w drugim kwartale spółka zanotowała zysk netto (8,6 mln euro), niezbędne są dalsze kroki, które zmniejszą koszty i poprawią efektywność airberlin.

Prock-Schauer zapowiedział, że spółka bardziej skoncentruje siatkę połączeń na stabilnych rynkach turystycznych w rejonie DACH (Niemcy, Austria, Szwajcaria) oraz na Majorce. Dzięki temu ma zmaleć sezonowość, a oferta w innych regionach może ulec zmniejszeniu o ok. 10 proc. Na najlepszych trasach będzie rosnąć częstotliwość połączeń point-to-point.


Spółka planuje też dalej zacieśniać współpracę z Etihad Airways, które są głównym udziałowcem airberlin z 29,21 proc. To oznacza też bliższą współpracę z Alitalią, w której przewoźnik z Abu Zabi przejął 49 proc. akcji.

W strategii restrukturyzacji zaplanowano też harmonizację floty wąskokadłubowej i jej optymalizację, co może prowadzić do zmniejszenie liczby samolotów o maksymalnie 10. airberlin planuje też nowe działania komercyjne, zamknięcie niektórych baz personelu lotniczego i poprawę efektywności operacyjnej.

Szczegółowy plan restrukturyzacji airberlin ujawni do końca września.

Przewoźnik poinformował także, że dzięki dokapitalizowaniu przez udziałowców nie ma problemów z płynnością finansową. airberlin ma płynne zasoby w wysokości 600 mln euro oraz dalsze 300 mln euro w instrumentach, które może w każdej chwili zrealizować. Rok do roku zasoby finansowe linii poprawiły się o 378 mln euro.

fot. Dominik Sipinski
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama