Etihad potwierdza zakup Alitalii

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
26 czerwca 2014 09:40
14 komentarzy
Reklama

Etihad kupi 49 proc. udziałów we włoskiej Alitalii. Transakcja, o której spekulowano od dawna, została wczoraj (25.6) potwierdzona oficjalnie. Przewoźnik nie ujawnił wartości inwestycji, ale włoskie źródła rządowe mówią o 560 mln euro. 

Alitalia od dawna potrzebowała zewnętrznego inwestora. Włoski przewoźnik pomimo trwającej restrukturyzacji przynosił duże straty. 

To największa akwizycja Etihadu, który do tej pory pozyskał już duże udziały w airberlin i Air Serbia, a także w pięciu innych przewoźnikach. Wcześniej udziału w dalszym dokapitalizowywaniu Alitalii odmówił koncern Air France-KLM, który miał 25 proc. akcji w linii. Po tej decyzji udział francusko-holenderskiej grupy zmalał do 7,08 proc. 

Etihad liczy, że dzięki inwestycji w Alitalię zdoła zarobić na atrakcyjnym włoskim rynku. Jeszcze przed sfinalizowaniem decyzji o przejęciu włoska linia była jednym z najważniejszych partnerów code-share dla przewoźnika z Abu Zabi. 

Kwoty i dokładnych warunków transakcji nie ujawniono. Wcześniej włoski minister infrastruktury Maurizio Lupi oceniał jednak, że Etihad może zainwestować nawet 560 mln euro, a w ciągu następnych czterech lat poprzez różne metody do Włoch wpłynie 690 mln euro. 

Wiadomo, że niezbędne będą cięcia etatów. Według analityków Etihad może nalegać na zwolnienie nawet ponad 2 tys. osób. To budzi sprzeciw związków zawodowych. Nie wiadomo, jaką pozycję zajmie włoski rząd. Choć Alitalia nie jest już państwowa, Rzym traktuje linię w szczególny sposób. 

Alitalia w ciągu drugiego półrocza ubiegłego roku otrzymała od inwestorów łącznie 500 mln euro wsparcia. Przewoźnik pomimo całkowitej prywatyzacji w 2009 r. ciągle przynosi straty. W 2012 r. rezultat na działalności podstawowej wyniósł -119 mln euro. Wynik EBIT za pierwsze trzy kwartały 2013 r. wyniósł -162 mln euro. 

Największymi udziałowcami Alitalii są: grupa bankowa Intesa Sanpaolo (20,59 proc. akcji), włoska poczta (19,48 proc.) oraz bank Unicredit (12,99 proc.).

Dominik Sipinski
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
hariko 2014-06-28 19:29   
hariko - Profil hariko
mozna to okreslic jednym slowem, nareszcie!!!! i szkoda/moim zdaniem, ze to nie dotyczy LOT-u/...
marqoos_pl 2014-06-27 21:36   
marqoos_pl - Profil marqoos_pl
Etihad systematycznie i wytrwale buduje swój własny alians... Na własność, hehe. Bardzo dobra decyzja dla pasażerów i dla włoskiego przewoźnika, bo w końcu będzie mógł wrócić do grona "porządnych" linii lotniczych. Etihad mimo swojego młodego rodowodu jest lubianą i bardzo popularną linią na trasach, gdzie się pojawił. Również rozwija się bardzo dynamicznie, a co za tym idzie jego partnerzy również. Sprawdzone metody i modele obsługi, zakupów, serwisu mogą być szybko zastosowane w innych przejętych liniach, co od razu gwarantuje bezproblemowe tranformacje. Tak się stało z Air Seychelles, tak się dzieje z air berlin, Virgin Australia i oczywiście Air Serbia. Kolejnym "dużym kąskiem" do zreformowania jest indyjski Jet Airways oraz właśnie Alitalia. Bardzo dobra wiadomość dla rynku lotnicznego.
mushu 2014-06-27 16:37   
mushu - Profil mushu
Co i jak chcą osiągnąć w tym kontekście nie ma znaczenia, jeśli bilans ekonomiczny ma dla nich drugorzędne znaczenie. Może poprostu chcą mieć.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama