×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Etihad potwierdza zakup AlitaliiEtihad kupi 49 proc. udziałów we włoskiej Alitalii. Transakcja, o której spekulowano od dawna, została wczoraj (25.6) potwierdzona oficjalnie. Przewoźnik nie ujawnił wartości inwestycji, ale włoskie źródła rządowe mówią o 560 mln euro. 

Alitalia od dawna potrzebowała zewnętrznego inwestora. Włoski przewoźnik pomimo trwającej restrukturyzacji przynosił duże straty. 

To największa akwizycja Etihadu, który do tej pory pozyskał już duże udziały w airberlin i Air Serbia, a także w pięciu innych przewoźnikach. Wcześniej udziału w dalszym dokapitalizowywaniu Alitalii odmówił koncern Air France-KLM, który miał 25 proc. akcji w linii. Po tej decyzji udział francusko-holenderskiej grupy zmalał do 7,08 proc. 

Etihad liczy, że dzięki inwestycji w Alitalię zdoła zarobić na atrakcyjnym włoskim rynku. Jeszcze przed sfinalizowaniem decyzji o przejęciu włoska linia była jednym z najważniejszych partnerów code-share dla przewoźnika z Abu Zabi. 

Kwoty i dokładnych warunków transakcji nie ujawniono. Wcześniej włoski minister infrastruktury Maurizio Lupi oceniał jednak, że Etihad może zainwestować nawet 560 mln euro, a w ciągu następnych czterech lat poprzez różne metody do Włoch wpłynie 690 mln euro. 

Wiadomo, że niezbędne będą cięcia etatów. Według analityków Etihad może nalegać na zwolnienie nawet ponad 2 tys. osób. To budzi sprzeciw związków zawodowych. Nie wiadomo, jaką pozycję zajmie włoski rząd. Choć Alitalia nie jest już państwowa, Rzym traktuje linię w szczególny sposób. 

Alitalia w ciągu drugiego półrocza ubiegłego roku otrzymała od inwestorów łącznie 500 mln euro wsparcia. Przewoźnik pomimo całkowitej prywatyzacji w 2009 r. ciągle przynosi straty. W 2012 r. rezultat na działalności podstawowej wyniósł -119 mln euro. Wynik EBIT za pierwsze trzy kwartały 2013 r. wyniósł -162 mln euro. 

Największymi udziałowcami Alitalii są: grupa bankowa Intesa Sanpaolo (20,59 proc. akcji), włoska poczta (19,48 proc.) oraz bank Unicredit (12,99 proc.).

Dominik Sipinski


Reklama


Booking.com
gość_e952f - Profil
gość_e952f
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie