Będzie kolej na lotnisko we Wrocławiu?

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
13 lutego 2014 11:17
14 komentarzy
Reklama

Wrocławskie lotnisko może zyskać połączenie kolejowe z miastem i regionem. Przystanek ma znaleźć się pod terminalem, a dzięki przelotowej trasie na lotnisko wjadą normalne pociągi regionalne. Nie wiadomo, czy inwestycja nie okaże się zbyt droga.

Pomysł budowy połączenia kolejowego na lotnisko zgłosili wrocławscy radni z klubów PO, Obywatelski Dolny Śląsk, PSL i SLD. Według ich koncepcji konieczna będzie budowa 8-10 km nowej, zelektryfikowanej linii dwutorowej, 700-metrowego tunelu pod pasem startowym oraz podziemnej stacji.

Połączenie kolejowe na wrocławskie lotnisko to nie nowy pomysł. Miało być budowane już przed Euro 2012 przy okazji budowy nowego terminala, ale PKP PLK nie miało środków na wkład własny. Jednak hala terminala jest przystosowana do budowy podziemnej stacji kolejowej.

Analizowana była również tańsza możliwość przedłużenie połączenia tramwajowego na lotnisko.

Nowa koncepcja radnych różni się od dotychczasowych pomysłów, bo zakłada budowę stacji przelotowej, a nie końcowej. Lotniskowa linia łączyłaby magistralę E30 (linia 275) i linię 274. Dzięki temu na lotnisko nie musiałyby jeździć specjalne pociągi, lecz nową linię można by wpisać w sieć połączeń regionalnych i aglomeracyjnych.

Po dodaniu przystanku na lotnisku, według radnych, czas podróży dla osób np. z Wałbrzycha czy Legnicy wydłużyłby się jedynie o 7-10 minut. Teoretycznie możliwe byłoby połączenie lotniska bezpośrednio np. z Dreznem i innymi miejscowościami w Niemczech.

Eksperci bardzo chwalą pomysł budowy trasy przelotowej, która znacznie zwiększa możliwości połączenia lotniska z regionem. Problemem są jednak wysokie koszty, szacowane na nawet 500 mln zł. Unia Europejska mocno wspiera jednak takie inicjatywy integrujące różne środki transportu.

Połączenia kolejowe ma coraz więcej polskich lotnisk. Pociągi jeżdżą bezpośrednio na Lotnisko Chopina, do Lublina i Goleniowa, a także do stacji Modlin, skąd na lotnisko kursują autobusy. Kursowanie pociągów na lotnisko w Krakowie jest zawieszone z uwagi na remont. W planach jest budowa tras kolejowych na lotniska w Katowicach, Rzeszowie, a także być może w Łodzi i Bydgoszczy. Istnieje już połączenie do terminalu w Szczytnie, a w Gdańsku przy lotnisku znajdzie się przystanek budowanej Pomorskiej Kolei Metropolitarnej. Z budowy pociągu na lotnisko zrezygnowano w Poznaniu z uwagi na niewielką odległość od centrum miasta.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_dcc68 2020-02-11 12:37   
gość_dcc68 - Profil gość_dcc68
Kelo: Jak dla mnie pociąg do lotniska we Wrocławiu może być, nawet jeśli byłby w wariancie proponowanym w artykule (chociaż tutaj nie trzeba byłoby puszczać pociągów na Wałbrzych/Legnicę, a np. jakąś linię aglomeracyjną typu Kąty Wrocławskie - Wrocław Leśnica). Chociaż - jak napisałem wcześniej - teraz się mówi o innym wariancie.

W każdym razie jakiekolwiek połączenie kolejowe na lotnisko byłoby wspaniałą alternatywą dla autobusu MPK jadącego z centrum 40 minut (nie licząc opóźnień), lub autobusu lotniskowego, który za niemal 30-minutową podróż kosztuje 10 zł.
Kelo 2020-02-11 09:09   
Kelo - Profil Kelo
gosc_252f6: w 2016 roku z pociągu korzystało 30% wszystkich pasażerów krakowskiego lotniska i był to jeden z najlepszych wyników w Europie i wzór do analiz dla CPK. Potem weszli kolejarze na remont trasy Kraków-Katowice i zredukowano mocno rozkład (co 2 kurs wyleciał wprowadzono autobus zastępczy), okresowo zawieszano całkiem funkcjonowanie pociągu przez co stała się dużo mniej popularna. Obecnie się drastycznie podnosi ceny biletów.
Było kiedyś: tanio i co 30 minut, jest obecnie drogo i co godzinę. Dobitny przykład jak można zepsuć coś co działa dobrze.
gość_dcc68 2020-02-11 02:08   
gość_dcc68 - Profil gość_dcc68
gość_6ae2f: Nie wiem, czy przypadkiem najnowsza koncepcja nie zakłada budowy po prostu odnogi od Żernik. To byłaby też najlepsza opcja z tego względu, że wystarczy pociągnąć ok. 3 km toru.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama