Modlin: Jeszcze tydzień do otwarcia?

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
08 stycznia 2013 16:29
12 komentarzy
Reklama

Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego na razie nie zgadza się na ponowne otwarcie lotniska w Modlinie - informuje TOK FM. Według stacji inspektorzy zauważyli poprawę stanu drogi startowej, ale nadal nie jest on satysfakcjonujący. Dziś (8.01) rozpoczęła się kontrola po zakończonych przed dwoma dniami pracach naprawczych.

Najprawdopodobniej oznacza to, że port lotniczy w Modlinie zostanie ponownie otwarty dopiero w przyszłym tygodniu. Nie wiadomo, czy uda się tego dokonać przed 15 stycznia. Powrót do Modlina od 16 stycznia zapowiedziały linie Ryanair i Wizz Air. Od 22 grudnia podwarszawskie lotnisko jest zamknięte, bo złuszczenia betonowej części drogi startowej zagrażały bezpieczeństwu lotów.

- Mamy świadomość, że nie wszystko, do czego zobowiązaliśmy Modlin, zostało wykonane. Wiemy też, że nie wszystko da się wykonać w tej chwili z uwagi na warunki pogodowe - powiedział Jaromir Grabowski, wojewódzki inspektor budowlany, w TVN24.

WINB czeka na odpowiednie ekspertyzy m.in. z Instytutu Technicznych Wojsk Lotniczych. Grabowski podkreśla, że nie wykonano m.in. hydrofobizacji pasa, czyli zabezpieczenia asfaltu przed nasiąkaniem wodą.

- Część napraw wykonano środkiem, który dobry jest do stosowania zimą, ale nie na stałe. Już wiemy, że po ociepleniu ten środek będzie musiał zostać zastąpiony. Roboty nie zostały zakończone, naprawy będą musiały trwać - dodaje Grabowski. Inspektor budowlany zapewnia jednak, że WINB rozważa wydanie zgody na użytkowanie pasa pomimo niezakończenia wszystkich prac.

Równocześnie o gruntowną kontrolę i śledztwo w sprawie wyłonienia wykonawców i budowy apelują radni sejmiku województwa mazowieckiego oraz posłowie. Julia Pitera (PO) w TVN24 powiedziała, że utrzymanie stanowiska przez Adama Struzika (PSL), marszałka województwa mazowieckiego, powinno być uzależnione od wyników kontroli. Marszałek Struzik nie poczuwa się obecnie do odpowiedzialności za problemy lotniska w Modlinie.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_08732 2013-01-15 14:43   
gosc_08732 - Profil gosc_08732
a skąd takie info o Wizzair?
gosc_cbebc 2013-01-15 14:06   
gosc_cbebc - Profil gosc_cbebc
Wizzair zostaje na Okęciu do 31 stycznia.
gosc_7a67b 2013-01-09 20:51   
gosc_7a67b - Profil gosc_7a67b
Panie Dominiku beton się zlasował tzn złuszczył a nie asfalt :)
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama