TOP 10. Najchętniej czytane artykuły w 2023 roku

1 stycznia 2024 13:33
Przypominamy najchętniej czytane teksty zakończonego właśnie 2023 roku. Dobrze obrazują one najważniejsze wydarzenia na polskim rynku lotniczym z ostatnich 12 miesięcy. Przeżyjmy to jeszcze raz!
Reklama

Współczesne samoloty pozwalają uruchamiać coraz dłuższe regularne trasy. W grudniu 2023 opublikowaliśmy ranking najdłuższych obecnie realizowanych połączeń, który prawdopodobnie już niedługo będzie nieaktualny. Dostawy airbusów A350-1000 i boeingów 777-8 dysponujących zasięgami ponad 16 tys. km pozwolą latać jeszcze dalej!



Zakończony właśnie rok upłynął pod znakiem kampanii wyborczej, która w znaczącym stopniu wpłynęła na poziom dyskusji społecznej. Odbiło się to na poziomie debaty związanej budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, który stał się tematem czysto politycznym i zamiast na rzeczowych argumentach, wiele osób opierało się na swoich sympatiach i antypatiach wobec poszczególnych partii. Wciąż nie znamy przyszłości projektu, który ma zostać przez nowy rząd poddany transparentnemu sprawdzeniu, jednak już w kwietniu zakładając, że nowy port lotniczy może powstać, opublikowaliśmy analizę dotyczącą przyszłości Lotniska Chopina w przypadku powstania CPK.



Rok 2023 przyniósł zaostrzenie konfliktu Ryanaira z portem lotniczym Warszawa-Modlin. Spór o nową umowę i opłaty lotniskowe osiągnął swoje apogeum po wakacjach, kiedy irlandzki przewoźnik zdecydował się wykasować część tras z podwarszawskiego portu. Jednak już w styczniu rozpoczął przygotowania do opuszczenia Modlina i chcąc osiągnąć lepszą pozycję negocjacyjną ogłosił uruchomienie z Lotniska Chopina 5 nowych tras. Dla Ryanaira był to powrót do stołecznego portu po ponad 4 latach nieobecności. W przyszłym roku liczba kierunków obsługiwanych stąd przez niskokosztowca będzie wynosić już 9, więc można założyć, że nowe trasy spełniły oczekiwania Ryanaira.



W kwietniu po rozbudowie otwarto port lotniczy Warszawa-Radom. Projekt od początku budził duże emocje i był uważany za ruch czysto polityczny. Pierwszym przewoźnikiem, który uruchomił regularne połączenia z Radomia były Polskie Linie Lotnicze LOT. Już teraz wiemy, że ruch na lotnisku okazał się być znacznie poniżej oczekiwań, a zainaugurowana w kwietniu trasa do Paryża 2 stycznia znika z rozkładu, ale jeszcze w maju 2023 LOT zapewniał, że wypełnienie samolotów jest znakomite.



Nie od dziś wiadomo, że flota samolotów szerokokadłubowych LOT-u jest zbyt mała na potrzeby przewoźnika. Nowa strategia linii zakłada pozyskanie nowych maszyn, jednak za nim zostaną one wybrane i dostarczone, LOT jest zmuszony szukać okazji na rynku. W sierpniu 2023 przewoźnik poinformował o pozyskaniu w formie wet-leasingu od linii Air Belgium airbusa A330-900, który łącznie przez 12 miesięcy będzie latał dla narodowego przewoźnika na prestiżowej trasie z Warszawy do Nowego Jorku.



W kwietniu 2023 wystartowała nowa usługa Wizz Aira - WIZZ MultiPass, który jako pierwszy przewoźnik w Polsce umożliwił wykupywanie sześciomiesięcznego abonamentu na loty. Na ten moment linia deklaruje zadowolenie z projektu oraz deklaruje jego wprowadzanie na kolejnych rynkach.



LOT wyjątkowo mocno odczuł zamknięcie rosyjskiej przestrzeni lotniczej, co znacznie wydłużyło loty na jego trasach do Azji. Sytuacja uległa poprawie w czerwcu, kiedy ULC wydał zgodę na loty samolotów przewoźnika nad północną strefą polarną oraz zwiększył ETOPS ze 180 do 207 minut dla samolotów typu Boeing B787-8 oraz B-787-9, co umożliwiło LOT-owi operowanie na połączeniu z Warszawy do Tokio trasą polarną.



LOT w minionym roku zajmował bardzo wysokie miejsca w rankingach punktualności przewoźników lotniczych, jednak nie uchroniło go to przed trafieniem na czarną listę firm nieprzyjaznych klientom, stworzoną przez jedno ze szwedzkich prestiżowych czasopism.



Wrzesień przyniósł nam kolejne zaostrzenie konfliktu Ryanaira z lotniskiem Warszawa-Modlin. Irlandzki przewoźnik ogłosił wówczas zlikwidowanie 13 tras oraz zmniejszenie częstotliwości lotów na kilku kolejnych. Mimo tak drastycznych cięć, oferowanie Ryanaira w sezonie zimowym z podwarszawaskiego lotniska były większe niż w rekordowym okresie 2018/2019. Pojawiły się wówczas głosy, że działania niskokosztowca stanowią jedynie część negocjacji z władzami portu, jednak kolejne, ogłoszone w grudniu dają do zrozumienia, że Ryanair naprawdę, nawet jeśli tylko tymczasowo, to ogranicza swoją obecność w Modlinie.



Październik 2023 przyniósł uruchomienie nowej trasy do Polski przez flydubai, tym razem arabski przewoźnik zdecydował się połączyć Dubaj z Poznaniem. Ubiegły rok stanowił pokaz siły taniej linii lotniczej, która w sezonie letnim wykonywała nawet trzy rotacje dziennie z krakowskich Balic i zaczyna znaczyć coraz więcej na polskim rynku.



Tak wyglądał na naszym portalu ubiegły rok. Nie pozostaje nam nic innego, jak czekać co przyniesie ten właśnie rozpoczęty i o jakich wydarzeniach będziemy dla Was pisać.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy