Katowice: Aż 40 tys. ton cargo w 2022 roku

24 stycznia 2023 15:47
1 komentarz
Port Lotniczy „Katowice” w Pyrzowicach podsumowało segment przewozów towarowych za dwanaście pełnych miesięcy 2022 roku. Od stycznia do końca grudnia 2022 roku w Katowice Airport obsłużono 40 646 ton frachtu, tj. o 8 542 ton więcej (+26 proc.) niż w 2021 roku.
Reklama
Jest to najlepszy roczny rezultat w historii lotniska – po raz pierwszy przekroczono granicę 40 tysięcy ton towarów. Dotychczasowy najlepszy wynik pochodził z 2021 roku – w tym czasie w terminalu cargo obsłużono 32,1 tys. tony frachtu. W 2022 roku w Katowice Airport odnotowano 4,7 tys. startów i lądowań frachtowców. Pyrzowickie lotnisko jest liderem w gronie trzynastu polskich portów regionalnych w zakresie obsługi komercyjnych przewozów cargo.


- Obsługa frachtu lotniczego jest ważną składową działalności pyrzowickiego lotniska. O jej znaczeniu świadczy to, że na przestrzeni ostatnich dwóch lat przewozy frachtu lotniczego wzrosły w Pyrzowicach dwukrotnie - z dwudziestu tysięcy ton w 2020 roku, do ponad czterdziestu tysięcy ton w 2022 roku. Sprawne obsłużenie dynamicznie rosnących wolumenów możliwe było dzięki nowej strefie cargo, która została oddana do użytku ponad sześć lat temu. W 2023 roku spodziewamy się ustabilizowania komercyjnego ruchu cargo na poziomie z minionego roku, a to ze względu na trudną sytuację ekonomiczno- geopolityczną na świecie. W perspektywie średniookresowej prognozujemy dalszy wzrost, dlatego przygotowujemy się do budowy drugiego terminalu towarowego. W tym roku planujemy zakończyć prace nad projektem budowlanym, a w przyszłym wybrać wykonawcę – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.

W 2022 roku pyrzowickie lotnisko pełniło również rolę hubu humanitarnego. Do Katowice Airport przylatywało wsparcie dla mieszkańców Ukrainy, która została zbrojnie zaatakowana przez Rosję. Na pokładach samolotów lądujących w Pyrzowicach znajdowała się m.in. wysokoenergetyczna żywność, koce, materace, łóżka polowe, a w jednym z transportów znalazło się 20 cywilnych ambulansów. Rejsy realizowane były na zlecenie Organizacji Narodów Zjednoczonych, rządów poszczególnych państw m.in. Kazachstanu, Uzbekistanu, czy też Islandii, a także amerykańskiej ewangelickiej organizacji humanitarnej Samaritan's Purse. W minionym roku samoloty z pomocą humanitarną dla mieszkańców Ukrainy lądowały w Katowice Airport prawie 50 razy.

Ostatnie komentarze

Kosmita 2023-01-25 01:32   
Kosmita - Profil Kosmita
Czyli jak to jest komercyjne cargo to pomoc dla Ukrainy nie jest w to wliczana?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy