Najpopularniejsze trasy z Polski po i przed pandemią. Są niespodzianki!
Koronakryzys zmienił ranking najczęściej wybieranych przez Polaków połączeń lotniczych. Jakie są najpopularniejsze trasy z Polski po i przed pandemią?
Reklama
Eksperci i obserwatorzy branży lotniczej w Polsce wielokrotnie przepowiadali, że pandemia COVID-19 przekształci krajobraz polskiego rynku lotniczego. Postanowiliśmy sprawdzić czy zapowiadana zmiana rzeczywiście nastąpiła i na ile jest widoczna. W tym celu zestawiliśmy 25 najpopularniejszych międzynarodowych tras lotniczych z i do Polski w 2019 r. i w 2023 r.
Rynek polski jako jeden z nielicznych w Europie odbudował lotniczy ruch pasażerski do poziomów sprzed 2020 r. już w 2023 r. Wyniki zeszłego roku pozwalają zatem na porównanie go z ostatnim rokiem przed koronakryzysem tj. 2019. Dane, na których się skupiliśmy pochodzą ze statystyk Unii Europejskiej i dotyczą przewiezionych pasażerów na regularnych i czarterowych połączeniach międzynarodowych.
W obu latach 2019 i 2023 na liście pierwszych 25 najpopularniejszych pod względem liczby przewiezionych pasażerów połączeń w sumie znalazło się 29 tras. W 2023 r. z powodu wytrzymania przewozów lotniczych do Federacji Rosyjskiej i Ukrainy z rankingu wypadły rejsy z Warszawy do Moskwy i Kijowa. Z kolei poza listą z 2023 r. znalazły się relacje z Warszawy do Brukseli i z Katowic do Londynu Luton, które w 2019 r. zajęły odpowiednio 16 i 19 miejsce. Tabela 1 prezentuje ranking w 2023 r. oraz zmiany w stosunku do 2019 r.
Dwa pierwsze miejsca zajęły połączenia do Antalyi. Trzecią pozycję na podium w 2023 r. zachowały rejsy z Warszawy do Amsterdamu. Lider i wicelider z 2019 r. tj. Paryż Charles de Gaulle i Frankfurt spadły aż o cztery pozycje i musiały zadowolić się miejscami piątym i szóstym.
Do pierwszej 25-ki 2023 r. wdarło się aż osiem tras nieobecnych w zestawieniu z 2019 r. Są to Antalya, Dubaj, Stambuł, Barcelona i Wilno z Warszawy, Londyn Stansted i Oslo z Krakowa oraz Hurghada z Katowic. Z tej ósemki trzy kierunki są ewidentnie wakacyjne (Antalya, Barcelona i Hurghada), a dwie to duże centra przysiadkowe (Dubaj i Stambuł).
Największy awans odnotowała trasa z Warszawy do Stambułu, która zyskała aż 36 pozycji. O wiele wyższe miejsca w rankingu 2023 r. odnotowały także loty do Hurgahady z Katowic (postęp o 32 pozycje), do Antalyi z Warszawy (wzrost o 29 miejsc) oraz do Dubaju z Warszawy (poprawa o 27 oczek).
Oprócz lotów z Warszawy do Amsterdamu pozycję utrzymały też rejsy z Modlina do Londynu Stansted zajmując 12 miejsce. Najwięcej stracił Tel Awiw, bo aż 11 pozycji. Z tego połączenia ubyło też najwięcej pasażerów, bo aż 32 proc. Słabo wypadła również trasa z Krakowa do Frankfurty, która straciła 6 pozycji i ponad 22 proc. podróżnych. Wykres 1 przestawia zmianę miejsc w rankingu w 2023 r. względem 2019 r.
Wykres 1.
Wyniki porównania wskazują, że Polacy po pandemii COVID-19 częściej udają się na wakacje do dalej położonych krajów, co wymaga korzystania z podróży lotniczych. Jest to na pewno ważna zmiana, choć należy pamiętać, że wśród tras z naszego zestawienia aż sześć dotyczy portów obsługujących aglomerację londyńską, która pozostaje najważniejszym kierunkiem docelowym dla osób podróżujących z i do Polski samolotami.
Jak wydać eksperci mieli rację, co do wystąpienia zmian w przewozach lotniczych na rynku polskim. Niemniej nie ma jeszcze pewności czy obecny trend będzie miał charakter trwały. Z dużym prawdopodobieństwem można jednak założyć, że podróże lotnicze w celach rekreacyjnych będą odgrywać coraz większą rolę na rynku nad Wisłą, tak długo jak Polacy będą się bogacić.
Fot.: Materiały prasowe