Ranking najpopularniejszych lotniczych tras pasażerskich

22 grudnia 2023 10:56
Firma OAG opublikowała zestawienie regularnych połączeń lotniczych z największą liczbą oferowanych foteli w 2023 r. Bez zaskoczenia prym w tym rankingu wiedzie region Azji i Pacyfiku.
Reklama
Firma OAG, wiodąca platforma udostepniająca dane dla branży podróżniczej, zestawiła najbardziej popularne połączenia lotnicze pod względem liczby oferowanych siedzeń. Ranking obejmuje trasy międzynarodowe i krajowe oraz poszczególne regiony świata. Dane nie odnoszą się do liczby przewiezionych pasażerów, ale podaż zaoferowana przez linie lotnicze oddaje bardzo dobrze skalę popytu i w zasadzie można uznać, że na wykazanych trasach w całym 2023 r. zostanie przetransportowanych najwięcej podróżnych.


Najpopularniejszym międzynarodowym połączeniem lotniczym 2023 r. jest trasa z Kuala Lumpur w Malezji do Singapuru. Linie lotnicze na tym połączeniu oferowały 4,9 mln foteli. Na drugim miejscu znajduje się relacja z Kairu w Egipcie do Dżudda w Arabii Saudyjskiej z 4,8 mln miejsc, a różnica między pierwszą a drugą pozycją wnosi zaledwie 100 tys. pasażerów, czyli 2 proc. Ostatnie miejsce na podium z 4,6 mln siedzeń zajęło połączenie pomiędzy Hongkongiem a Tajpej na Tajwanie. Ta trasa zajęła pierwsze miejsce w ostatnim roku przed pandemią, czyli w 2019 r., ale od tego roku straciła aż 43 proc. oferowania.

Kolejnymi połączeniami w rankingu są Osaka Kansai - Seul Inczon (4,2 mln), Seul Inczon - Tokio Narita (4,2 mln), Dubaj - Rijad ( 4 mln), Dżakarta - Singapur (3.9 mln), Londyn Heathrow - Nowy Jork JFK ( 3,9 mln), Bangkok - Singapur ( 3,5 mln) oraz Bangkok - Seul Inczon ( 3,4 mln). Połowa międzynarodowych tras z pierwszej dziesiątki nie była notowana w TOP10 z 2019 r. Oferowanie w 2023 r. na 9 połączeniach jest niższe niż w 2019, a spadki wynoszą od 43 do 9 proc. Jedyna trasa, która może pochwalić się większą liczbą foteli niż w 2019 r. jest relacja Londyn Heathrow - Nowy Jork JFK. Wzrost wyniósł jednak tylko 1 proc. Ta ostatnia trasa jest również najdłuższą ze wszystkich w zestawieniu i jedyną spoza regionu Bliskiego Wschodu oraz Azji i Pacyfiku. Grafika 1 przedstawia TOP10 połączeń międzynarodowych z uwzględnieniem rozmieszczenia geograficznego.
Grafika 1.

Rankingi połączeń międzynarodowych dla poszczególnych regionów przedstawiają cztery poniższe tabele. OAG dzieli świat na cztery regiony tzn. na Europę, Bliski Wschód i Afrykę (EMEA), Azję i Pacyfik, Amerykę Północną oraz Amerykę Łacińską. W tym miejscu należy podkreślić, że podział regionalny stosowany przez OAG nie jest zbieżny z powszechnie uznawanymi rozgraniczeniami geograficznymi. Niektóre relacje są wykazane dwukrotnie, jeżeli odbywają się pomiędzy dwoma regionami (np. Nowy Jork JFK - Londyn Heathrow), a liczba foteli pozwala zaliczyć je do TOP10 obu obszarów. Region Azji i Pacyfiku jest bezwzględnie najsilniejszy. Oferowanie na żadnej z 10 tras nie spada poniżej 3 mln siedzeń. W EMEA dominują połączenia z Bliskiego Wschodu. Tylko dwie trasy nie obejmują tego obszaru. Jedyny całkowicie europejskim odcinek stanowi para Lizbona - Madryt z 2,3 mln foteli.

Tabele 1,2,3 i 4.

O wiele większą podaż foteli przewoźnicy udostępniają na połączeniach krajowych. Tu jeszcze bardziej uwidacznia się hegemonia Azji i Pacyfiku. Spośród 10 najpopularniejszych tras krajowych aż dziewięć leży w tym regionie. Jedynym wyjątkiem jest połączenie na Bliskim Wschodzie, a konkretnie w Arabii Saudyjskiej. Największym oferowaniem na świecie w 2023 r. może pochwalić się koreańska trasa z Seulu Gimpo na wyspę Czedżu, która udostępnia 13,7 mln siedzeń. Drugie miejsce zajmuje trasa z Sapporo do Tokio Haneda (11,9 mln) a trzecie relacja Fukuoka - Tokio Haneda (11,3 mln), oba w Japonii. Następne pozycje zajmują wietnamskie Hanoi - Ho Chi Minh (10,9 mln), autsralijskie Melbourne - Sydney (9,3 mln), chińskie Biejing-Szanghaj (8,4 mln), japońskie Okinawa - Tokio Haneda (8 mln), saudyjskie Dżudda - Rijad (7,9 mln), indyjskie Mumbaj - Delhi (7,3 mln) oraz indonezyjskie Dżakarta - Denpasar-Bali (7,2 mln). Warto zwrócić uwagę, ze żadne połączenie międzynarodowe nie może równać się z osiągnięciami TOP10 tras krajowych. Grafika 2, która ilustruje 10 najpopularniejszych relacji krajowych, błędnie oznacza kolejność dwóch najważniejszych tras w Japonii.

Grafika 2.

OAG publikuje też ranking tras krajowych w Chinach i w USA, a także w regionach Europa, Bliski Wschód i Afryka, Azja i Pacyfik oraz Ameryka Łacińska. W USA najwięcej siedzeń dostępnych jest na trasie hawajskiej z Honolulu do Kahului. Połączenie z Nowego Jorku JFK do Los Angeles jest dopiero na pozycji czwartej. W obszarze EMEA w TOP10 trzy trasy leżą w Arabii Saudyjskiej, trzy w Afryce tj. w RPA (2) i Nigerii (1), dwie w Hiszpanii, a po jednym w Turcji i Norwegii. W Ameryce Łacińskiej przeważają trasy w Kolumbii (3), Brazylii (3) i Meksyku (3). Krajowe TOP10 w poszczególnych państwach i regionach zawierają Tabele od 5 do 9.

Tabele 5,6,7,8 i 9.

Publikacja OAG dobitnie wskazuje, gdzie znajdują się najważniejsze centra lotniczych przewozów pasażerskich na świecie. Przewaga połączeń na Dalekim Wschodzie jest uderzająca. Ta dominacja jest związana przede wszystkim z potęgą demograficzną tego regionu, ale również z wyższym rozwojem gospodarczym, z uksztaltowaniem terenu (państwa o dużej powierzchni lub wyspiarskie), a w części krajów ze słabością innych środków transportu.

Dane: OAG

Fot.: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy