Smartwings przewiózł dwa razy więcej pasażerów w 2022 roku

17 stycznia 2023 12:20
1 komentarz
Linie lotnicze Smartwings podwoiły liczbę przewiezionych pasażerów. W 2022 roku z usług przewoźnika skorzystało 5,2 mln osób.
Reklama
W ubiegłym roku linie lotnicze Smartwings przewiozły ponad 5,2 mln pasażerów na rejsach regularnych i czarterowych, co stanowi ponad dwukrotny wzrost w stosunku do roku poprzedniego, kiedy liczba pasażerów wyniosła 2,5 mln. W ubiegłym roku Smartwings obsługiwał loty z Czech oraz ze swoich baz w Polsce, na Słowacji, Węgrzech, we Francji i na Wyspach Kanaryjskich. Firma przewiozła na pokładzie swoich samolotów kolejne 849 tys. pasażerów dla innych przewoźników.

Najwięcej pasażerów, bo 3,1 mln, skorzystało w ubiegłym roku z usług Smartwings do/z Czech, co oznacza wzrost o 100 proc. rok do roku. Linia oferowała loty z 5 czeskich lotnisk (Praga, Brno, Ostrawa, Pardubice i Karlovy Vary) do 70 miejsc. Spośród swoich zagranicznych oddziałów Smartwings odnotował największy wzrost na Słowacji, gdzie przewiózł 293 tys. pasażerów, co oznacza wzrost o 208 proc. rok do roku. Liczba pasażerów Smartwings w Polsce osiągnęła 785 tys. (+65,2 proc.), a na Węgrzech 155 tys. (+ 146 proc.).


Przewoźnik wykonał w ubiegłym roku ponad 33 tys. lotów, a jego samoloty lądowały w 213 portach lotniczych na całym świecie. Średnie obłożenie wyniosło 86 proc.. Najbardziej ruchliwymi miesiącami były letnie miesiące lipiec i sierpień, kiedy to firma przewoziła ponad 1 mln pasażerów miesięcznie.

Oprócz lotów regularnych i czarterowych, Smartwings przez cały rok realizował szeroki zakres lotów specjalnych dla międzynarodowych korporacji, a także dla organizacji sportowych i humanitarnych. Smartwings jako pierwsza w historii linia lotnicza wylądowała boeingiem 737 MAX na Antarktydzie. W ubiegłym roku wykonała 4 loty poza południowe koło podbiegunowe.

W 2022 roku linia przewiozła prawie 5,6 mln pasażerów, osiągając 92,4 proc. poziomu sprzed pandemii w 2019 roku.


W ramach zimowego rozkładu lotów Smartwings realizuje regularne loty z Pragi do Dubaju, Malagi, na Majorkę, Wyspy Kanaryjskie, do egipskich kurortów Hurghada i Marsa Alam, na Maderę oraz do Tel Awiwu. Firma zapewnia również loty czarterowe na Wyspy Zielonego Przylądka, Wyspy Kanaryjskie, do Omanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Egiptu. Zimą Smartwings realizuje również loty regularne i czarterowe ze swoich baz:
  • Bratysława (ZEA, Oman, Wyspy Zielonego Przylądka, Senegal, Zanzibar, Egipt),
  • Warszawa i Katowice (Wyspy Kanaryjskie, Wyspy Zielonego Przylądka, Egipt, Madera, Oman, Kenia, Turcja),
  • Budapeszt (ZEA, Wyspy Kanaryjskie, Egipt, Zanzibar),
  • Paryż (Wyspy Kanaryjskie, Madera, Finlandia, Jersey).
W skład grupy wchodzą Smartwings a.s., Smartwings Poland Sp. z.o.o., Smartwings Slovakia s.r.o. oraz Smartwings Hungary Kft. Grupa dysponuje flotą 43 samolotów.

fot. Smartwings

Ostatnie komentarze

toniemaznaczenia 2023-01-19 16:42   
toniemaznaczenia - Profil toniemaznaczenia
Skoro jest tak super to niech pokażą sprawozdania finansowe że jest tak super.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy