B737 MAX 8 Smartwings poleciał na Antarktydę

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
28 stycznia 2022 09:45
Linie Smartwings wykonały czarterowy przelot na Antarktydę. Przedwczoraj (26.01) samolot Boeing 737 MAX 8 czeskiego przewoźnika wylądował na pokrytym lodem lotnisku Troll. Rejs został zrealizowany na zlecenie Norweskiego Instytutu Polarnego.
Reklama

Przedwczoraj (26.01) samolot Boeing 737 MAX 8 o znakach rejestracyjnych OK-SWB wylądował na lotnisku Troll, które położone jest na lodowcu na wysokości ponad 1200 metrów nad poziomem morza i w odległości zaledwie 7 kilometrów od norweskiej stacji antarktycznej. Nim maszyna bezpiecznie zetknęła się z antarktycznym lodem wykonała kilkunastogodzinny przelot z Oslo. Pokonanie tak długiego dystansu nie byłoby możliwe, gdyby nie trzy międzylądowania techniczne w Pradze w Czechach, Ndżamenie w Czadzie i Kapsztadzie w Republice Południowej Afryki. Czarterowy rejs na Antarktydę został zrealizowany na zlecenie Norweskiego Instytutu Polarnego, a na pokładzie samolotu znajdowali się norwescy badacze i naukowcy.


Przygotowania do lądowania cywilnej maszyny Boeing 737 MAX 8 w tak ekstremalnych warunkach trwały kilka miesięcy. Poza skrupulatnym monitorowaniem grubości lodu oraz bieżących warunków atmosferycznych, załoga samolotu musiała odbyć specjalne szkolenie pilotażowe oraz naukę przetrwania na Antarktydzie, gdzie zimą temperatura spada do nawet minus pięćdziesięciu stopni Celsjusza. Za lądowanie odpowiedzialnych było trzech doświadczonych kapitanów linii Smartwings: Tomáš Nevole, Jan Šťastný i Lubomír Malík.

- Do niestandardowych operacji lotniczych przygotowujemy się z odpowiednim wyprzedzeniem. Tym razem zaznajomienie się z antarktycznymi warunkami zajęło nam kilka miesięcy. Sam lot oraz lądowanie na Antarktydzie przebiegły bez najmniejszych problemów - powiedział Tomáš Nevole.

Po dwugodzinnym postoju na Antarktydzie samolot Boeing 737 MAX 8 udał się w drogę powrotną do Norwegii. Po wykonaniu zlecenia na rzecz Norweskiego Instytutu Polarnego maszyna należąca do linii Smartwings ponownie trafiła do czeskiej Pragi. Wczoraj (27.01) zrealizowała już nawet komercyjny rejs ze stolicy Czech do słonecznej i ciepłej Malagi nad Morzem Śródziemnym.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama