Na trasie z Dubaju do Kataru latano nawet 49-krotnie w ciągu dnia

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
5 stycznia 2023 11:46
W ub. roku jedną z popularniejszych rotacji międzynarodowych była trasa z Dubaju do Kataru, którą obsługiwało nawet 49 rejsów w ciągu dnia. Wszystko za sprawą rozgrywek FIFA World Cup 2022 i konieczności "dowiezienia" na stadion milionów kibiców.
Reklama
Turniej FIFA World Cup 2022 przeszedł do historii wraz ze zwycięstwem Argentyńczyków nad Francuzami w ostatnim, najważniejszym meczu rozgrywek. Nie milkną jednak echa tych zawodów. Turniej przyciągnął do Kataru wielomilionową publiczność z całego świata, momentalnie odbudowując ruch pasażerski sprzed pandemii. Doha stała się domem dla węzła komunikacyjnego, z którego usług każdego dnia korzystało ponadprzeciętnie wielu kibiców i miłośników futbolu. Za sprawą rozgrywek FIFA World Cup 2022 udało się wypromować jedną z popularniejszych tras międzynarodowych na niewyobrażalną dotąd skalę.

Rotację z Dubaju do Kataru obsługiwało nawet 49 lotów w ciągu dnia, co jest absolutnym rekordem w historii tego połączenia i jednym z lepszych wyników w całej historii lotnictwa. Z uwagi na ograniczoną przepustowość samego Kataru, wielu kibiców traktowało Dubaj jako swoją bazę wypadową, więc zachowanie ciągłej łączności z Dubaju do Kataru było niemałym wyzwaniem i wielkim przedsięwzięciem logistycznym.


Połączenia realizowało dwóch przewoźników: Qatar Airways i flyDubai. Pierwszą rotację wykonywano o 00:20, a ostatnią o 23:55. Czas przelotu? Niespełna godzina! Na potrzebę zawodów reaktywowano pełną przepustowość lotniska Dubai Al Maktoum oraz przywrócono zdolność operacyjną portu Doha International. Pasażerowie mieli do wyboru połączenia wykonywane zarówno samolotami Boeing 737-800 jak i potężnymi maszynami Boeing 777-300ER.

Warto dodać, że zaraz po FIFA World Cup 2022 liczbę codziennych rejsów z Dubaju do Kataru zmniejszono do... 6 rotacji. To naprawdę niewiele porównując częstotliwość rejsów realizowanych przed pandemią. W szczycie popularności tego połączenia (w 2016 i 2017 roku) oba miasta łączyło 39 lotów dziennie.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy