Piotr Henicz: Komfort i wysoki standard to główne atuty Radomia

10 września 2022 09:20
Piotr Henicz, szef biura podróży Itaka uważa, że komfort i wysoki standard przyciągnie pasażerów na nowe lotnisko w Radomiu. Liczy też na dostępność atrakcyjnych slotów.
Reklama
Niedawno Itaka ogłosiła, że od 4 czerwca 2023 roku zabierze radomskich pasażerów do ośmiu kurortów wypoczynkowych.

Itaka zaoferuje zagraniczne wycieczki z wylotem z lotniska Warszawa-Radom w 8 kierunkach:
  • do Albanii (Tirana),
  • do Bułgarii (Burgas i Warna),
  • do Egiptu (Marsa Alam),
  • do Grecji (Kreta i Kos),
  • do Hiszpanii (Majorka),
  • do Turcji (Antalya)

W całym okresie wakacyjnym biuro chce obsłużyć 35 tys. turystów z Radomia, realizując dziesięć wylotów tygodniowo. Zapytaliśmy Piotra Henicza, szef biura podróży ITAKA co wpłynęło na podjęcie decyzji o uruchomieniu oferty z wylotem ze zmodernizowanego lotniska w Radomiu.


Pasazer.com: Co zdecydowało o rozpoczęciu sprzedaży wycieczek z wylotem z Radomia? Co według Pana jest największym atutem tego lotniska?

Piotr Henicz: Zdecydowanie bardzo wysoki standard całej infrastruktury, zarówno od strony komfortu korzystania z przestrzeni recepcyjnych, jak i nowoczesnej koncepcji wizualnej. Wszystko to stwarza niezwykle przyjazny dla pasażerów klimat, pozwalający na relaks przed podróżą. Jest to tym bardziej istotne w świetle dość często przedłużającego się czasu pobytu turystów na lotnisku, co mogliśmy zaobserwować podczas tegorocznych wakacji. Liczymy także na większą dostępność atrakcyjnych slotów, co jest kolejnym mocnym atutem.

Pasazer.com: Czy wierzy Pan w sukces tego kontrowersyjnego lotniska, z którego przez kilka lat żadna linia nie latała z sukcesem?

Piotr Henicz: Oczywiście, że wierzę. Polacy doceniają komfort podróży na każdym etapie, więc z pewnością będzie to argument przyciągający klientów. Finalizacja S7 dodatkowo zwiększy wolumen potencjalnych klientów. Nota bene: nie możemy porównywać lotniska Warszawa-Radom sprzed kilku lat i teraz. To zupełnie inne miejsce, inny standard i inne okoliczności.

Pasazer.com: Z jakimi liniami lotniczymi będą Państwo współpracować podczas realizacji przyszłorocznych wyjazdów wakacyjnych z Radomia?

Piotr Henicz: Jest ich kilku, lista przewoźników nie jest jeszcze zamknięta. Jesteśmy po starcie oferty Lato 23, w najbliższych tygodniach produkt poszerzy się o nowe hotele i wycieczki, dla których wyloty z portu Warszawa-Radom być może będą dobrą alternatywą.

Pasazer.com: Jaki wskaźnik zainteresowania ofertą wśród turystów jest wystarczający, aby wycieczka była opłacalna i faktycznie doszło do jej realizacji?

Piotr Henicz: Najważniejszym czynnikiem przekładającym się na wynik operacji czarterowej jest maksymalne wypełnienie miejsc, czyli minimalizowanie ilości „pustych foteli”. Ilość miejsc w samolotach jest powiązana z ilością pokoi hotelowych, często gwarancyjnych, więc tym bardziej istotne jest umiejętne zarządzanie sprzedażą za pomocą optymalizacji długoterminowej (promocje), czy krótkoterminowej (last minute), aby nie tracić miejsc ani w samolotach ani w hotelach.


Pasazer.com: Czy lotnisko w Radomiu należy traktować jako bezpośrednią konkurencję Lotniska Chopina w Warszawie, czy jest to może oferta komplementarna, która może tylko wzbogacić możliwości wyjazdów polskich turystów?

Piotr Henicz: Zdecydowanie komplementarna, od lat promujemy wyloty z portów lokalnych, współpracujemy z wszystkimi większymi lotniskami w Polsce, więc Warszawa-Radom jest kolejnym, o które poszerzamy naszą ofertę. Turystyka i branża lotnicza podnoszą się po pandemii i jeżeli dynamika wzrostu powróci do tej sprzed pandemii, to na Lotnisku Chopina będzie się robić coraz ciaśniej dla czarterów.

Pasazer.com: Czy oferta lotów z Radomia będzie korzystna również dla pasażerów z Warszawy? Jeśli tak, to w jaki sposób? Co przyciągnie mieszkańca stolicy do Radomia?

Piotr Henicz: To najlepiej ocenią Warszawiacy. Z pewnością będą zadowoleni ze standardu usług i komfortu przebywania na lotnisku. W kwestiach logistycznych związanych z dojazdem na lotnisko musimy wziąć pod uwagę, że wraz z ogromnym wzrostem przelotów pasażerskich w ciągu ostatnich 20 lat, starsze lotniska położone blisko centrum wielkich miast są wspierane nowoczesnymi portami lotniczymi zlokalizowanymi w dalszej odległości. To odnosi się także do lotniska Radom-Warszawa. Zapewnienie płynnego ruchu na trasach dojazdowych z pewnością będzie jego kolejnym atutem.

Pasazer.com: Bierze pan jednak pod uwagę taki scenariusz, że nie będzie wystarczającej liczby chętnych na loty z Radomia i ofertę trzeba będzie skasować?

Piotr Henicz: Często podejmujemy odważne decyzje biznesowe, jednak zawsze są one wnikliwie kalkulowane. Nie wchodzimy w tematy z nastawieniem na niepowodzenie, raczej staramy się skupić na działaniach zmierzających do realizacji naszych planów na dany sezon. Liczymy na dobrą współpracę z lotniskiem Warszawa-Radom, to nasz wspólny biznes, żeby odleciało z niego jak najwięcej klientów Itaki.

Pasazer.com: Dziękuję za rozmowę.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy