Katowice: 362 tys. pasażerów w maju br.
Port Lotniczy Katowice im. Wojciecha Korfantego podsumował piąty miesiąc roku. W maju br. z usług pyrzowickiego lotniska skorzystało aż 362 tys. pasażerów, czyli o 323 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Najwięcej podróżnych odleciało do tureckiej Antalyi.
Reklama
Lotnisko w Katowicach obsłużyło w ubiegłym miesiącu 362 tys. pasażerów, czyli o 276 tys. więcej w porównaniu z tym samym okresem przed rokiem. Rezultat jest potwierdzeniem nieustannej regeneracji ruchu pasażerskiego na polskich lotniskach po ciężkim okresie pandemii koronawirusa. Wzrosty odnotowano we wszystkich segmentach usług.
Z siatki połączeń regularnych skorzystało w maju br. 213 tys. osób, czyli o 197 tys. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. To wzrost o przeszło 1,2 tys. procent. Najpopularniejszą trasą wśród tych oferowanych przez linie lotnicze Wizz Air, Ryanair, PLL LOT oraz Lufthansa cieszyła się rotacja do niemieckiego Dortmundu, z której skorzystało 33 tys. podróżnych. Na podium znalazło się także miejsce dla połączeń do Londynu Luton oraz Londynu Stansted. Pierwszą piątkę uzupełniła trasa do Mediolanu Bergamo i Kolonii.
Ważną częścią katowickiej siatki połączeń są propozycje czarterowe. Tutaj również zaobserwowano znaczący wzrost odprawionych pasażerów. W całym miesiącu przez pyrzowickie lotnisko przewinęło się 147 tys. turystów, czyli o 78 tys. więcej niż w tym samym okresie przed rokiem. Najwięcej podróżnych poleciało do tureckiej Antalyi (37 tys.) oraz egipskich kurortów Marsa Alam (13 tys.) i Hurghada (12 tys.). Lotnisko w Katowicach obsłużyło 3,6 tys. startów i lądowań.
- Odbudowa przewozów pasażerskich nabiera dynamiki. Za nami już pierwszy milion pasażerów odprawionych w 2022 roku. Dwumilionowego pasażera powinniśmy odnotować w lipcu br., a bieżący rok zamknąć wynikiem około 4,3 mln podróżnych - powiedział Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, czyli spółki zarządzającej Katowice Airport.
W maju br. pyrzowickie lotnisko obsłużyło 3,2 tys. ton frachtu, czyli o 45 proc. więcej niż przed rokiem. W całym roku ma to być już 45 tys. ton ładunków. Wówczas udałoby się pobić ubiegłoroczny rekord. W Katowicach stacjonują czołowi przewoźnicy towarowi, którzy realizują połączenia na dziesięciu stałych trasach.