Pierwsi pasażerowie na lotnisku Warszawa-Radom mają pojawić się już w przyszłym roku

Redakcja  - Profil Redakcja
13 maja 2022 08:30
1 komentarz
Nowoczesne, komfortowe, bezpieczne - już na wiosnę Lotnisko Warszawa-Radom obsłuży pierwszych pasażerów. Port to ambitny projekt, który powstaje z myślą o ruchu wakacyjnym i wyjazdach weekendowych.
Reklama

Port w Radomiu odciąży warszawskie Lotnisko Chopina i stanie się bramą na świat nie tylko dla mieszkańców Radomia, ale całego Mazowsza i sąsiednich województw.


Prace na terenie budowy nowego Lotniska Warszawa-Radom idą pełną parą. Gotowa jest już droga startowa, drogi kołowania i płyty postojowe, a w terminalu trwają ostatnie prace wykończeniowe. Pierwsi pasażerowie skorzystają z lotów oferowanych z portu w Radomiu już na wiosnę 2023 roku. To z myślą o nich powstaje przestronny, nowoczesny i wyjątkowo komfortowy terminal pasażerski.


Duża przestrzeń terminalu - 30 tys. metrów kwadratowych, co odpowiada powierzchni ponad 185 boisk siatkarskich - zapewni wygodę, a najnowsze rozwiązania w zakresie obsługi pasażerów – szybką odprawę, brak kolejek i skrócenie czasu oczekiwania na lot. Lotnisko zaprojektowano także z myślą o rodzinach z dziećmi dlatego w terminalu znajdzie się strefa edukacyjno-rozrywkowa, pokoje opieki nad najmłodszymi pasażerami, restauracje i ciekawa oferta handlowa.


Dzięki rozbudowie sieci drogowej, w tym trasy ekspresowej S7 i modernizacji sieci kolejowej, port w Radomiu będzie znakomicie skomunikowany z Warszawą i najważniejszymi ośrodkami miejskimi w regionie. W sąsiedztwie terminala zaplanowane są także parkingi na 3,5 tysięcy samochodów.


Lotnisko Warszawa-Radom będzie przygotowane na przyjęcie 3 milionów pasażerów rocznie. W całym regionie radomskim mieszka prawie milion mieszkańców, do tego dochodzi woj. świętokrzyskie, region kielecki i lubelski. Dla mieszkańców powiatów na południe i zachód od Warszawy lotnisko w Radomiu będzie także naturalnym wyborem. Ponadto w obszarze ciążenia portu (do dwóch godzin dojazdu) mieszka blisko 20 proc. ludności kraju co oznacza duży potencjał wzrostu ruchu pasażerskiego.


Port połączy region z najciekawszymi turystycznie miejscami i miastami w Europie i regionie Morza Śródziemnego. Prace nad siatką połączeń trwają. Port w Radomiu, dzięki obniżeniu kosztów operacyjnych przez optymalne planowanie operacji lotniczych i zastosowanie najnowocześniejszych technologii chce przyciągnąć przewoźników, dla których to właśnie opłaty lotniskowe są ważnym elementem budowania oferty. To będzie oznaczać ciekawą, różnorodną, a przede wszystkim atrakcyjną cenowo ofertę także dla pasażerów.


Jak w liczbach wygląda lotnisko, które po otwarciu będzie jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce? Wykonana z betonu cementowego droga startowa o długości 2,5 tys. metrów, umożliwi wykonywanie operacji lotniczych przy wykorzystaniu najpopularniejszych samolotów krótkiego i średniego zasięgu. Płyta postojowa może pomieścić nawet do 11 stanowisk postojowych i otacza terminal, dzięki czemu transfer pasażerów między stanowiskami odprawy a samolotem będzie znacznie szybszy niż na większości lotnisk w Europie.


Radomskie lotnisko ma docelowo przejąć część ruchu i odciążyć Lotnisko Chopina. Stołeczny port w 2019 roku obsłużył rekordowe 18,86 miliona pasażerów. Stopniowa odbudowa ruchu lotniczego po pandemii, prognozy IATA i aktualne dane przewozowe warszawskiego lotniska wskazują na szybki wzrost popytu na połączenia lotnicze z Polski. Barierą dla wzrostu są ograniczone możliwości obsługi pasażerów na Lotnisku Chopina.


Otwarcie nowoczesnego portu lotniczego wzmocni gospodarczy potencjał Radomia i południowego Mazowsza, a inwestycja otworzy nowe możliwości przed lokalnymi firmami i będzie magnesem dla firm spoza regionu - inwestorów krajowych i zagranicznych. Będzie też szansą dla lokalnej turystyki.

Czy radomskie lotnisko zmieni krajobraz polskiego lotnictwa? Z pewnością. Lotnisko Warszawa-Radom na pewno ma czym konkurować o pasażerów.

artykuł sponsorowany
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

pasazer93 2022-05-14 21:13   
pasazer93 - Profil pasazer93
Wszystko będzie lepsze niż Modlin ...
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama