Demonstrator skrzydeł o wysokich osiągach po testach w tunelu aerodynamicznym

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
12 kwietnia 2022 15:57
Dążąc do przyspieszenia rozwoju technologii, które zdekarbonizują branże lotniczą, inżynierowie Airbusa ukończyli testy w tunelu aerodynamicznym demonstratora wyjątkowo wydajnych skrzydeł. Projekt eXtra Performance Wing, uruchomiony we wrześniu 2021 roku, czerpie inspiracje z natury. 
Reklama

Jego celem jest poprawa aerodynamiki i osiągów skrzydeł w sposób zapewniający kompatybilność z każdą konfiguracją przyszłych samolotów i ich układem napędowym dla zmniejszenia emisji CO₂.

- Proporcjonalnie zmniejszony demonstrator stanowi połączenie nowych skrzydeł ze zdalnie sterowanym modelem biznesowego odrzutowca. Służy do sprawdzenia zachowania całej konstrukcji w reprezentatywnych warunkach lotu. Częściowo wydrukowany metodą przyrostową (3D) model – wykonany przez zespół fachowców ds. badań aerodynamicznych firmy Airbus w Bristolu – to pomniejszona wersja Cessny Citation VII z lekkimi, wydłużonymi skrzydłami - wyjaśnia Oliver Family, szef zespołu eXtra Performance Wing UK.

Początkowo wprowadzony na mniejszą skalę w innym projekcie Airbusa - AlbatrossONE (testy półaeroelastycznych skrzydeł na zawiasach, które – jak stawy u ptaków morskich – odblokowywane są podczas lotu w przypadku podmuchów wiatru lub turbulencji), eXtra Performance Wing umożliwia też badanie innych rozwiązań, takich jak czujniki podmuchów wiatru, wyskakujące spojlery i wielofunkcyjne krawędzie spływu, umożliwiające aktywną kontrolę skrzydeł.

- Supernowoczesny tunel aerodynamiczny o niskiej prędkości przepływu strug powietrza to fantastyczne miejsce do sprawdzenia naszych pomysłów. Możliwości obliczeniowe zgromadzonej tu aparatury pod względem analizy aerodynamicznej są wyjątkowe, a sam tunel ułatwia pomiar osiągów samolotu zanim wzbije się on w powietrze, do testów w prawdziwych lotach. Technologie, które przetestowaliśmy w Filton – wiele z nich inspirowanych jest bioniką – zostaną teraz szybko skierowane do testów w locie - dodaje Oliver Family.

Tunel aerodynamiczny małych prędkości Airbusa w Filton, koło Bristolu, odtwarza warunki podobne do wiatru towarzyszącemu samolotom podczas startu i lądowania. Obiekt jest też używany przez podmioty zewnętrzne testujące samochody projektowane do udziału w zawodach Formuły 1, systemy radarowe dla statków, pojazdy Urban Air Mobility, a także konwencjonalne samoloty.

Projekt eXtra Performance Wing prowadzi spółka Airbus UpNext, będąca własnością Airbusa, stworzona w celu przyspieszenia rozwoju technologii przyszłości poprzez budowanie demonstratorów na dużą skalę, pozwalających oceniać i doskonalić nowe, przełomowe produkty i usługi.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy