Airbus i TotalEnergies zawarły strategiczne partnerstwo

21 lutego 2024 16:58
Airbus i TotalEnergies zawarły strategiczne partnerstwo, którego celem jest sprostanie z pomocą zrównoważonych paliw lotniczych wyzwaniom związanym z dekarbonizacją lotnictwa.
Reklama
Zgodnie z celem, jakim jest osiągnięcie neutralności emisyjnej netto lotnictwa do 2050 r., partnerstwo to ma na celu przyczynienie się do redukcji emisji CO2 w branży. Kluczową rolę mają odegrać w tym zrównoważone paliwa lotnicze (SAF). SAF dostarczane przez TotalEnergies mogą zredukować emisję CO2 nawet o 90% w porównaniu z ich odpowiednikami produkowanymi z paliw kopalnych.

Partnerstwo obejmie dwa główne obszary:
  • dostawy przez TotalEnergies zrównoważonych paliw lotniczych pokrywających ponad połowę potrzeb firmy Airbus w Europie.
  • program badań i innowacji mający na celu opracowanie w 100% zrównoważonych paliw dostosowanych do projektów obecnych i przyszłych samolotów. Zbadany zostanie również wpływ składu SAF na redukcję emisji CO2 i skutków innych niż CO2, takich jak smugi kondensacyjne.
Airbus i TotalEnergies potwierdzają wspólne ambicje promowania technologii SAF i zacieśniania współpracy na rzecz dekarbonizacji przemysłu lotniczego:

TotalEnergies dostarcza SAF używany przez Airbusa do dostaw samolotów z fabryki w Tuluzie od 2016 roku.


TotalEnergies dostarczyła również paliwo na kilka pierwszych lotów SAF samolotami Airbusa:
  • w maju 2021 r. na pierwszy lot długodystansowy A350 na trasie Paryż – Montreal;
  • w listopadzie 2021 na pierwszy lot śmigłowcem H225 z rodziny „Super Puma” zasilany w 100% SAF;
  • w marcu 2023 r. na pierwszy lot A321neo zasilany w 100% SAF.
- Rozwój zrównoważonych paliw lotniczych stanowi sedno strategii transformacji naszej firmy. Cieszymy się, że możemy zawrzeć strategiczny sojusz z Airbusem, aby odegrać rolę w sprostaniu wyzwaniom dekarbonizacji stojącym przed lotnictwem. W TotalEnergies chcemy odpowiedzieć na nowe zapotrzebowanie sektora na zmniejszenie śladu węglowego. Postawiliśmy sobie za cel osiągnięcie produkcji 1,5 miliona ton SAF rocznie do 2030 roku
- mówi Patrick Pouyanné, prezes TotalEnergies.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy