Wojna w Ukrainie. Polska gotowa przekazać wszystkie migi-29 do dyspozycji USA

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
08 marca 2022 20:57
1 komentarz
Polska jest gotowa przekazać wszystkie samoloty MiG-29 do dyspozycji Stanów Zjednoczonych. Strona amerykańska będzie odpowiedzialna za dostarczenie ich na Ukrainę.
Reklama

- Władze Rzeczypospolitej Polskiej, po konsultacjach Prezydenta i Rządu RP, gotowe są niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MIG-29 do bazy w Rammstein i przekazać je do dyspozycji Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki. Jednocześnie Polska zwraca się do Stanów Zjednoczonych Ameryki o dostarczenie jej używanych samolotów o analogicznych zdolnościach operacyjnych. Polska jest gotowa do natychmiastowego ustalenia warunków zakupu tych maszyn.Rząd Polski zwraca się też do innych państw NATO – posiadaczy samolotów MIG-29 – o podobne działanie - poinformował w oświadczeniu Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych.

To reakcja na wypowiedź Anthonego Blinkena, sekretarza stanu USA, który mówił że USA analizują kwestię możliwego przekazania samolotów przez Polskę Ukrainie oraz wypełnienia zdolności operacyjnych poprzez przekazanie Polsce dodatkowych F-16.

- Rząd Polski zwraca się też do innych państw NATO – posiadaczy samolotów MIG-29 – o podobne działanie - dodano w oświadczeniu.


Ukraina zabiega o przekazanie samolotów myśliwskich i szturmowych, które będzie w stanie obsługiwać. Chodzi o MiGi29, które w NATO są używane przez Polskę, Bułgarię i Słowację. Strona amerykańska przejmie od Polski myśliwce i będzie odpowiedzialna za dostarczenie ich Ukrainie.


MiG-29 to rosyjski myśliwiec frontowy, opracowany przez biuro konstrukcyjne MiG. Oblatany w 1977 roku i produkowany od 1983 roku. Polska posiada 29 sztuk tych samolotów.
Reklama

Ostatnie komentarze

brooks88 2022-03-09 11:54   
brooks88 - Profil brooks88
Takich informacji się nie pisze by wróg nie wiedział o tym. A po drugie nic z tego nie wyszło
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama