Gdańsk: Właściciele lotniska protestują przeciw podwyżkom opłat

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
23 września 2021 09:50
1 komentarz
Właściciele gdańskiego lotniska zorganizowali wczoraj (22.09) konferencję prasową, podczas której wyrazili sprzeciw wobec planowanych podwyżek opłat nawigacyjnych. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Trójmiasta, województwa pomorskiego oraz samego portu.
Reklama

Od kilku tygodni jednym z najważniejszych tematów lotniczej debaty publicznej jest kwestia podniesienia stawek terminalowych i trasowych przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej, która swoją propozycję argumentuje ciężką sytuacją spowodowaną COVID-19. Rozwiązanie, które ostatecznie obciążyłoby zarówno lotniska, linie lotnicze jak i samych pasażerów, popiera także polski rząd. W sprawie głos zabrali już m.in. Związek Regionalnych Portów Lotniczych oraz Michael O’Leary, prezes Ryanaira, który zagroził nawet wycofaniem się przewoźnika z naszego rynku. W środę do szerokiego grona osób i środowisk sprzeciwiających się proponowanym zmianom dołączyli właściciele portu im. Lecha Wałęsy, którzy na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej wystosowali apel skierowany do premiera Mateusza Morawieckiego. W wydarzeniu wzięli udział prezydent Gdyni, zastępcy prezydentów Gdańska i Sopotu, marszałek województwa pomorskiego oraz przedstawiciele lotniska.

- Od 1994 roku walczymy o rozwój naszego regionu, by naszym mieszkańcom żyło się łatwiej. Nie chcemy pozwolić na to, żeby ta nasza praca poszła na marne. A ten czarny sen zaczyna się spełniać. Do końca września Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego ma wysłać do Komisji Europejskiej do zatwierdzenia ostateczne stanowisko w sprawie podwyższenia opłat - powiedział Tomasz Kloskowski, prezes gdańskiego lotniska.


Współudziałowcy portu w Rębiechowie obawiają się, że wprowadzone podwyżki przyczynią się do osłabienia całego rynku oraz likwidacji połączeń lotniczych z Trójmiasta. Co więcej, zwracają oni uwagę na niepokojący brak odpowiednich systemów wsparcia finansowego dla branży ze strony rządowej. Ewentualne wzrosty stawek nawigacyjnych bezpośrednio spowodowałyby pogorszenie się kondycji i tak już obciążonej skutkami pandemii lokalnej gospodarki, a pasażerów skutecznie zniechęciłby do korzystania z transportu lotniczego.

- Okres pandemii to był poważny cios dla tego segmentu transportu. Musimy robić wszystko, by go odbudowywać, by walczyć o każde kolejne, nowe połączenie w naszym trójmiejskim porcie lotniczym. Elementem jakości życia naszych mieszkańców jest mobilność transportowa, oparta także o połączenia lotnicze naszych portów regionalnych. Obawiamy się, że planowane podwyżki będą skutkować ograniczeniem liczby połączeń, a przez to ograniczeniem tego elementu życia, którzy zaakceptowali mieszkańcy Pomorza i innych regionów - zakończył Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Ostatnie komentarze

spotter10 2021-09-23 13:46   
spotter10 - Profil spotter10
Ja rozumiem protesty, po podwyżki są ogromne, patrząc na procentowy skok. Ale tak się zastanawiam, skoro opłata terminalowa za samolot wzrośnie o 700,- pln za samolot (start/lądowanie) to przy założeniu że samoloty FR'a i Wizz'a przewożą średnio 200 pax (189pax w 737 i A320, 230pax w A321) to podwyżka wyniesie 3,5 pln za bilet w jedną stronę. W skali roku pieniądze są ogromne, to fakt. Ale czy pasażer to tak drastycznie odczuje? Moim zdaniem nie. No chyba, że moje wyliczenia są błędne, to proszę o sprostowanie.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama