Gdańskie lotnisko wyburzy wieżę meteorologiczną

26 stycznia 2024 09:00
Port Lotniczy Gdańsk chce wyburzyć wieżę meteorologiczną w celu rozbudowy płyty postojowej, która będzie mogła pomieścić kilkanaście samolotów.
Reklama
Wieża z radarem meteorologicznym znajduje się na zachód od terminala pasażerskiego. W najbliższym czasie zostanie ona wyburzona, a na jej miejscu powstanie nowa płyta postojowa. Obecnie lotnisko im. Lecha Wałęsy jest w stanie pomieścić około 40 samolotów. Dzięki nowej płycie port lotniczy będzie mógł zapewnić miejsca postojowe dodatkowym kilkunastu samolotom, w tym również maszynom szerokokadłubowym. Przetarg na budowę płyty postojowej ma zostać ogłoszony jeszcze w tym roku. Należący do IMGW obiekt zostanie zastąpiony nowym, który powstanie w okolicach położonego o około 20 kilometrów od Rębiechowa Szemudu.
- W ramach tego projektu będzie kilkanaście nowych miejsc postojowych, na dziś nie określamy dokładniej liczby. Ważne, że będą dwa miejsca postojowe dla dużych samolotów, takich jak Dreamlinery, a nawet Airbusy A380. Ponadto planujemy, by dwa miejsca postojowe były uzbrojone w odpowiednie instalacje zabezpieczające, zgodne z wymogami ochrony środowiska do odladzania samolotów, czyli dwa nowe stanowiska do odladzania
- powiedziała dla trojmiasto.pl Agnieszka Michajłow, rzeczniczka prasowa Portu Lotniczego w Gdańsku.


W Gdańsku w ostatnich latach powstały liczne inwestycje. Rozbudowany został terminal pasażerski, zainstalowano system ILS kategorii III B, a także oddano do użytku nowy hangar LS Technics do obsługi technicznej samolotów. Inwestycje te mają na celu umożliwienie portowi lotniczemu sprawną obsługę stale rosnącej liczby pasażerów. W ubiegłym roku Gdańsk obsłużył niemal 6 milionów pasażerów, a więc najwięcej w swojej dotychczasowej historii.

Fot. trojmiasto.pl

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy