United i Mesa kupią 200 samolotów elektrycznych

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
14 lipca 2021 09:30
Amerykańscy przewoźnicy podpisali list intencyjny dotyczący regionalnego samolotu pasażerskiego o napędzie elektrycznym. Bezemisyjna maszyna może wzbić się w powietrze z pasażerami na pokładzie już w 2026 r.
Reklama

Amerykańskie linie lotnicze United Airlines ogłosiły we wtorek (13.07), że porozumiały się z Heart Aerospace, szwedzkim producentem samolotów elektrycznych, u którego dokonały wstępnego zamówienia na 100 samolotów Heart ES-19.

ES-19 to 19-miejscowy elektryczny samolot regionalny znajdujący się obecnie w fazie rozwoju. Jak podaje producent, może on trafić do lotów komercyjnych już w 2026 r. Przewoźnik będzie zainteresowany pozyskaniem nawet 100 nowych samolotów elektrycznych Heart Aerospace ES-19, które będą wykorzystywane na krótkich rejsach krajowych.

Także Mesa Airlines, przewoźnik który lata dla United Airlines na regionalnych trasach w formule wet-lease, przedstawił plan nabycia 100 samolotów Heart ES-19. Aby oświadczenia amerykańskich przewoźników stały się wiążącymi zamówieniami, szwedzki producent musi spełnić normy bezpieczeństwa, wymagania ekonomiczne i eksploatacyjne dotyczące parametrów maszyny, które United jasno przedstawił w swoim liście intencyjnym.

United Airlines nie tylko wydały oświadczenie o zamiarze zakupu 100 samolotów od Heart Aerospace, ale ponadto wkroczyły do ​​szwedzkiego producenta ze swoim kapitałem, aby wspomóc rozwój ES-19. W marcu 2021 r. także Finnair zasygnalizował zamiar dodania do swojej floty samolotów elektrycznych, podpisując list intencyjny z Heart Aerospace obejmujący 20 nowych regionalnych samolotów elektrycznych.


Projekt samolotu z 19 miejscami, ES-19, został zaprezentowany przez szwedzkiego producenta w 2019 r. Maszyna będzie miała zasięg ok. 215 mil morskich (400 km). Decyzja United Airlines o podpisaniu listu intencyjnego jest postrzegana przez Heart Aerospace jako silne poparcie dla realizacji planów producenta. Wcześniej zainteresowanie modelem ES-19 wyraziło, oprócz Finnair, kilku skandynawskich przewoźników, w tym SAS, Widerøe oraz BRA.

W ostatnim czasie zawrotnego tempa nabiera wyścig na drodze do elektrycznych lotów pasażerskich – w połowie marca 2021 r. współpracę z norweskim przewoźnikiem Widerøe ogłosił Rolls-Royce, którego samolot elektryczny ma być gotowy już w 2026 r. W lutym br. Archer Aviation oraz United Airlines ogłosiły partnerstwo w kwestii rozwoju projektu elektrycznych maszyn typu eVTOL, z kolei w zeszłym roku Electric Aviation Group zaprezentowała projekt samolotu hybrydowego, który ma być eksploatowany od 2028 r. Już kilka lat temu współpracę z easyJetem nawiązał amerykański start-up Wright Electric, którego samolot elektryczny ma przewozić co najmniej 120 osób na dystans do ok. 500 kilometrów.

Heart Aerospace to szwedzki start-up z siedzibą w Göteborgu, założony z inicjatywy Electric Air Travel in Sweden (ELISE), sfinansowany przez szwedzką agencję innowacji Vinnova. Obecnie wspierany przez EQT Ventures, szwedzki fundusz typu venture capital, a także rządy krajów skandynawskich oraz Unii Europejskiej.

Fot.: Heart Aerospace
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama