Finnair zainteresowany samolotem elektrycznym

29 marca 2021 09:00
Fiński przewoźnik podpisał list intencyjny dotyczący regionalnego samolotu pasażerskiego o napędzie elektrycznym. Bezemisyjna maszyna może wzbić się w powietrze z pasażerami na pokładzie już w 2026 r.
Reklama
Finnair zasygnalizował zamiar dodania do swojej floty samolotów elektrycznych, podpisując list intencyjny z Heart Aerospace – poinformował Business Traveller.

Porozumienie ze szwedzkim producentem dotyczy modelu ES-19. 19-miejscowy elektryczny samolot regionalny znajduje się obecnie w fazie rozwoju. Jak podaje producent, może on trafić do lotów komercyjnych już w 2026 r. Jak podał Finnair, przewoźnik będzie zainteresowany pozyskaniem nawet 20 nowych samolotów elektrycznych Heart Aerospace ES-19, które będą wykorzystywane na krótkich rejsach krajowych.


Chcemy aktywnie uczestniczyć w opracowywaniu i wdrażaniu nowych technologii umożliwiających bezemisyjne latanie. Rozwiązanie klimatycznego problemu lotnictwa ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania społecznych i ekonomicznych korzyści płynących z podróży lotniczych – powiedziała Anne Larilahti, wiceprezes Finnair ds. zrównoważonego rozwoju.

Projekt samolotu z 19 miejscami, ES-19, został zaprezentowany przez szwedzkiego producenta w 2019 r. Maszyna będzie miała zasięg ok. 215 mil morskich (400 km). Decyzja Finnaira o podpisaniu listu intencyjnego jest postrzegana przez Heart Aerospace jako silne poparcie dla realizacji planów producenta. Wcześniej zainteresowanie modelem ES-19 wyraziło kilku skandynawskich przewoźników, w tym SAS, Widerøe oraz BRA.

Jesteśmy pod wielkim wrażeniem oddania i zaangażowania Finnair. Cele klimatyczne Finnaira należą do najbardziej ambitnych w całej branży, a my wierzymy, że nasze samoloty elektryczne mogą odegrać ważną rolę w realizacji planów pierwszych bezemisyjnych podniebnych podróży – skomentował Anders Forslund, założyciel i prezes Heart Aerospace.

Finnair zobowiązuje się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do końca 2025 r. o połowę, a następnie do osiągnięcia pełnej neutralności emisyjnej do 2045 r.


W ostatnim czasie zawrotnego tempa nabiera wyścig na drodze do elektrycznych lotów pasażerskich – w połowie marca 2021 r. współpracę z norweskim przewoźnikiem Widerøe ogłosił Rolls-Royce, którego samolot elektryczny ma być gotowy już w 2026 r. W lutym br. Archer Aviation oraz United Airlines ogłosiły partnerstwo w kwestii rozwoju projektu elektrycznych maszyn typu eVTOL, z kolei w zeszłym roku Electric Aviation Group zaprezentowała projekt samolotu hybrydowego, który ma być eksploatowany od 2028 r. Już kilka lat temu współpracę z easyJetem nawiązał amerykański start-up Wright Electric, którego samolot elektryczny ma przewozić co najmniej 120 osób na dystans do ok. 500 kilometrów.

Heart Aerospace to szwedzki start-up z siedzibą w Göteborgu, założony z inicjatywy Electric Air Travel in Sweden (ELISE), sfinansowany przez szwedzką agencję innowacji Vinnova. Obecnie wspierany przez EQT Ventures, szwedzki fundusz typu venture capital, a także rządy krajów skandynawskich oraz Unii Europejskiej.

Fot.: Heart Aerospace

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy