Elektryczne samoloty pasażerskie już w 2026 roku? Współpraca Rolls-Royca, Tecnama oraz Widerøe

15 marca 2021 10:03
Rolls-Royce wraz z firmą Tecnam oraz norweskimi, regionalnymi liniami lotniczymi Widerøe mają zamiar skonstruować samolot pasażerski o napędzie elektrycznym gotowy do lotu już w 2026 roku.
Reklama

W związku ze specyficzną topografią Norwegii lokalny transport lotniczy nawet na niewielkie odległości jest niezbędny. Wiele tras w siatce Widerøe jest wyjątkowo krótka, a do ich obsługi wykorzystywane są niewielkie samoloty (obecnie przewoźnik wykorzystuje głownie bombardiery 8Q-100, mogące zabrać na pokład 39 pasażerów). Przed pandemią Widerøe oferowało około 400 lotów dziennie, korzystając z 44 portów lotniczych, z czego 74 proc. na odległości mniejsze niż 275 km. Najkrótsze loty trwają od siedmiu do piętnastu minut.


Norwegia jako kraj zwracający szczególną uwagę na kwestie ekologiczne, w którym nawet 95 proc. uzyskiwanej energii pochodzi ze źródeł odnawialnych postawiło sobie ambitny cel całkowitego ograniczenia emisji dwutlenku węgla w lokalnym transporcie lotniczym do 2040 roku.

- Elektryfikacja pomoże nam spełnić nasze ambicje, aby umożliwić rynkom, na których działamy, osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla. Ta współpraca wzmacnia nasze dotychczasowe relacje z Tecnam i Widerøe, ponieważ staramy się zbadać, co jest potrzebne do dostarczenia całkowicie elektrycznego samolotu pasażerskiego. Pokazuje również ambicje Rolls-Royce'a, aby być wiodącym dostawcą całkowicie elektrycznych i hybrydowych napędów elektrycznych i systemów zasilania - powiedział Rob Watson, dyrektor Rolls-Royce Electrical.


Firma Rolls-Royce będzie odpowiadać za skonstruowanie układu napędowego, Tecnam za projekt, produkcję oraz certyfikację samolotu, natomiast linie Widerøe za przygotowanie odpowiednich procedur i infrastruktury niezbędnej do obsługi maszyny.

- Cieszymy się, że możemy być częścią takiego projektu, ale także ambitnie podchodzimy do wyzwań związanych z oddaniem do użytku pierwszego na świecie samolotu pasażerskiego o zerowej emisji. Naszą misją jest posiadanie wszystkich nowych możliwości, procesów i procedur wymaganych dla operatora o zerowej emisji, zaprojektowanych i zatwierdzonych równolegle z projektowaniem i certyfikacją samolotu - powiedział Andreas Aks, szef strategiczny linii Widerøe.

fot. Rolls-Royce

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy