Lotnisko w Katowicach z oficjalnym patronem

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
23 czerwca 2021 08:25
Pyrzowickie lotnisko otrzymuje nową nazwę, a jego patronem zostanie zasłużony śląski polityk. Jest to efekt uchwały sejmiku województwa śląskiego z sierpnia 2020 r.
Reklama

Lotnisko w Pyrzowicach zmienia nazwę – jak donosi Dziennik Zachodni, w czwartek (24.06) jego patronem oficjalnie zostanie Wojciech Korfanty. Nową, skróconą międzynarodową nazwą lotniska w Pyrzowicach będzie Katowice Airport im. Wojciecha Korfantego, natomiast w pełnej wersji będzie to Międzynarodowy Port Lotniczy „Katowice” w Pyrzowicach im. Wojciecha Korfantego.

Z postacią Wojciecha Korfantego będziemy związani w bieżącej komunikacji. Logotyp lotniska nie zostanie zmieniony, ale dodamy do niego nazwisko patrona – poinformował Piotr Adamczyk, PR manager Katowice Airport.

Podczas czwartkowych (24.06) uroczystości nadania patrona, w nowym łączniku pomiędzy głównym terminalem B, a terminalem C odsłonięta zostanie tablica z podobizną śląskiego polityka. Swój udział w tej uroczystości zapowiedział prezydent Andrzej Duda.


Jak przypomina Dziennik Zachodni, upamiętnienie Korfantego jako patrona lotniska to jedna z marszałkowskich inicjatyw towarzyszących obchodom 100-lecia powstań śląskich, których Korfanty był najważniejszą postacią i symbolem. W sierpniu ubiegłego roku o Korfantym w nazwie portu jednogłośnie zdecydował sejmik woj. śląskiego.

Dyskusja o nadaniu patrona lotnisku w Pyrzowicach toczyła się już od ok. 2005 r. Kilkanaście lat temu nazwisko patrona było nawet przedmiotem sporu dawnego Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. Mówiło się głównie o Korfantym, jednak w kolejnych latach Sosnowiec proponował Jana Kiepurę, Ruch Autonomii Śląska – Karola Godulę, a ówczesny prezydent Bytomia, Piotr Koj – zmianę nazwy na Silesia Airport.

Fot.: materiały prasowe, Katowice Airport
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama