Unia Europejska i ASEAN uzgodniły liberalną umowę o transporcie lotniczym

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
09 czerwca 2021 10:30
Państwa członkowskie ASEAN i Unii Europejskiej uzgodniły bezprecedensową umowę o transporcie lotniczym. Po raz pierwszy w historii porozumienie o ruchu lotniczym zostanie podpisane przez dwa bloki krajów.
Reklama

Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) do którego należy 10 następujących państw: Brunei, Filipiny, Indonezja, Kambodża, Laos, Malezja, Mjanma, Singapur, Tajlandia i Wietnam zakończyły negocjacje z Unią Europejską (UE) w sprawie kompleksowej umowy o transporcie lotniczym ASEAN-UE (AE CATA) podczas wirtualnego spotkania przedstawicieli obu organizacji w dniu 2 czerwca 2021 r.


AE CATA jest pierwszą na świecie umową o transporcie lotniczym między blokami państw. Porozumienie wzmocni rozwój kontaktów gospodarczych 37 państw członkowskich ASEAN i UE. Zgodnie z umową linie lotnicze zarejestrowane w państwach członkowskich ASEAN i UE będą miały większe możliwości świadczenia usług przewozów pasażerskich i cargo. Przewoźnicy z ASEAN i UE będą mogli oferować dowolną liczbę połączeń pomiędzy oboma regionami. Ponadto linie lotnicze obu bloków uzyskają możliwość wykonywania do 14 połączeń pasażerskich tygodniowo oraz dowolną liczbę rejsów cargo z każdego państwa bloku do dowolnego państwa trzeciego.

Umowa pomoże odbudować trasy lotnicze pomiędzy ASEAN a UE, które zostały zdziesiątkowane przez pandemię COVID-19. Zostaną otwarte nowe możliwości rozwoju przemysłu lotniczego w obu regionach. Obie strony wyraziły zamiar prowadzenia szczegółowych rozmów koordynacyjnych w celu zminimalizowania zakłóceń w usługach lotniczych spowodowanych koronakryzysem.

Porozumienie odzwierciedla najnowsze trendy w zakresie regulacji transportu lotniczego. Umowa zawiera przepisy dotyczące uczciwej konkurencji i kwestii związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Ponadto, AE CATA stanowi podstawę do bliższej współpracy między stronami w obszarach takich, jak bezpieczeństwo lotnicze, zarządzanie ruchem lotniczym, ochrona konsumentów oraz ochrona środowiska.

- Przy bezpośrednich inwestycjach zagranicznych o wartości 10,5 mld dolarów amerykańskich (USD) i wymianie towarowej wartej 226,2 mld USD w 2020 r. UE jest już dla krajów ASEAN trzecim co do wielkości inwestorem i partnerem handlowym. AE CATA znacznie poprawi łączność lotniczą pomiędzy ASEAN a Europą i jeszcze bardziej zbliży oba regiony, co pozwoli im czerpać więcej korzyści ekonomicznych – powiedział Dato Lim Jock Hoi, sekretarz generalny ASEAN.

Z kolei Adina Vălean, unijna komisarz ds. transportu, stwierdziła, że zawarcie tej pierwszej w historii umowy o transporcie lotniczym między blokami państw stanowi ważny kamień milowy w zewnętrznej polityce lotniczej UE. - To porozumienie zapewnia gwarancje uczciwej konkurencji dla europejskich linii lotniczych i przemysłu, jednocześnie wzmacniając wzajemną wymianę handlową i inwestycje na jednych z najbardziej dynamicznie rozwijających się rynków świata. Co ważne, ta nowa umowa zapewnia nam również solidną platformę do dalszego promowania wysokich standardów w zakresie bezpieczeństwa, zarządzania ruchem lotniczym, ochrony środowiska i spraw społecznych – dodała Vălean.


ASEAN i UE przekażą teraz AE CATA do weryfikacji prawnej w celu przygotowania umowy do zatwierdzenia przez członków obu organizacji. Termin podpisania porozumienia i jego wejścia w życie zostaną ogłoszone w późniejszym terminie. Uzgodnienie finalnej wersji AE CATA jest bardzo dobrą wiadomością dla europejskich linii lotniczych operujących połączenia dalekiego zasięgu. Natomiast liberalizacja regulacji ruchu lotniczego pomiędzy oboma regionami może odbić się niekorzystnie na przewoźnikach z Zatoki Perskiej, którzy do tej pory oferowali liczne połącznia pomiędzy Europą i Azją Środkowowschodnią z międzylądowaniem w Abu Zabi, Dausze lub Dubaju.

Fot.: Materiały prasowe

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama