Największe europejskie lotniska wędrują na Wschód

26 lutego 2021 14:04
Styczeń 2021 r. przyniósł dalsze przetasowania w rankingu największych lotnisk w Europie. Trendy obecne w minionym roku są nadal widoczne, a nawet uległy pogłębieniu.
Reklama
W pierwszych słowach podsumowania sytuacji na największych lotniskach w Europie w styczniu br. musimy powrócić do danych z minionego roku. Ostatnio przedstawialiśmy ranking 10 największych europejskich lotnisk pasażerskich w 2020 r. koncentrując się na dotychczasowych liderach. Musimy skorygować nasze styczniowe zestawienie, bo do pierwszej 10 wdarły się przebojem dwa porty moskiewskie. Poprawny ranking za 2020 r. wygląda następująco:
 1. Stambuł
 2. Paryż Charles De Gaulle
 3. Londyn Heathrow
 4. Amsterdam
 5. Moskwa Szeremetiewo
 6. Frankfurt
 7. Madryt
 8. Moskwa Domodiedowo
 9. Barcelona
 10. Moskwa Wnukowo

W porównaniu z poprzednią listą zabrakło lotnisk w Monachium i w Rzymie Fiumicino. Warto też zauważyć, że gdybyśmy uwzględnili drugie lotnisko Stambułu, czyli port im. Sabihy Gökçen, który leży na azjatyckim brzegu tureckiej metropolii, to w powyższym rankingu zająłby on miejsce 10. Te przesunięcia wymuszają zmianę nazwy omawianych portów. Nie jest to już 10 największych europejskich portów i Lotnisko Chopina. Utrzymamy jednak pulę portów w naszym zestawieniu, gdyż jest ona geograficznie bardziej reprezentatywna dla sytuacji w Europie, niż obecna pierwsza 10. Poniżej Wykres 1 z liczbą pasażerów w omawianych portach w styczniu br.

Wykres 1

Z powyższego wykresu wynika, że najlepiej radzą sobie porty w największych miastach Turcji i Federacji Rosyjskiej. Warto zauważyć, że wynik Lotniska Chopina jest prawie identyczny z tym osiągniętym w Monachium. Dane lotniska rzymskiego zostały oszacowane, bo Włosi, już po raz drugi z rzędu spóźniają się z publikowaniem statystyk.


Styczeń 2021 r. pogłębił prawidłowość "wędrówki" liderów rankingu na Wschód. Po pierwszym miesiącu br. największe porty w Europie to:
 1. Stambuł
 2. Moskwa Domodiedowo
 3. Moskwa Szeremetiewo
 4. Paryż Charles De Gaulle
 5. Moskwa Wnukowo
 6. Frankfurt
 7. Amsterdam
 8. Madryt
 9. Londyn Heathrow
 10. Barcelona
Wśród pierwszej piątki, czyli portów które przekroczyły liczbę 1 mln obsłużonych pasażerów, są aż cztery leżące poza Unią Europejską i poza Europą Zachodnią. Początek roku nie przyniósł też oczekiwanego ożywienia. Spadki nadal osiągają poziom ponad 80 proc., a nawet jak w przypadku Monachium, przekraczają 90, co obrazuje Wykres 2. .

Wykres 2

W stosunku do grudnia ub.r. z lepszej dynamika albo z niższych spadków mogą cieszyć się tylko Paryż, Frankfurt, Moskwa i Stambuł. Trudno szukać optymizmu w danych warszawskiego Okęcia, które pod względem dynamiki pasażerskiej uplasowało się dopiero na szóstym miejscu za Amsterdamem i przed Barceloną. Nasz główny port lotniczy niczym się niestety na plus w tym zestawieniu nie wyróżnia. W sumie wszystkie opisywane porty odnotowały spadek w wysokości 81 proc. w stosunku do stycznia 2020 r.

Wykres 3 pokazuje, że na wszystkich omawianych lotniskach w styczniu 2021 r. obsłużono zaledwie 8,6 mln pasażerów, co jest piątym najgorszym wynikiem w ostatnich 37 miesiącach.
Wykres 3

Czego można spodziewać się w lutym? Drugi miesiąc każdego roku jest tradycyjnie najgorszym okresem w lotniczych przewozach pasażerskich w Europie. Nie ma zatem co liczyć na odbicie. Małym sukcesem będzie osiągnięcie lepszego rezultatu niż w styczniu. Ostatnia prognoza Międzynarodowego Zrzeszenia Transportu Lotniczego (IATA) oparta na liczbie rezerwacji założonych w połowie lutego jest bardzo zła, bo dane są gorsze niż w 2020 r. Trzeba jednak pamiętać, że pandemia na dobre zaczęła się w Europie w marcu ub.r. więc bardziej miarodajną będzie prognoza, którą IATA przygotuje pod koniec trzeciego kwartału br. Jest jednak bardzo poważna obawa, że koronakryzys przeżyje nadejście wiosny i zostanie z nami co najmniej do jesieni.

Fot.: Materiały prasowe, weheart.moscow

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy