Wojna handlowa z USA. Nowe cła uderzą w Airbusa

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
13 stycznia 2021 09:50
Amerykańskie władze ogłosiły nałożenie od wtorku (12.01) cła na części samolotowe oraz inne produkty importowane z Niemiec i Francji. Ma to związek z trwającym od dawna sporem handlowym pomiędzy USA i UE, w sprawie subsydiów dla Airbusa i Boeinga.
Reklama
Od wtorku 15 proc. cłem zostaną objęte części maszyn lotniczych sprowadzane z Francji i Niemiec – poinformowało Biuro Przedstawiciela Handlowego Stanów Zjednoczonych (USTR).

Decyzja USA jest wynikiem braku postępów w negocjacjach w sprawie trwającego już ponad 16 lat sporu handlowego z Unią Europejską. Obie strony oskarżają się wzajemnie o udzielanie nielegalnych subsydiów dla swoich producentów lotniczych – Boeinga i Airbusa. Na działania w postaci wprowadzenia dodatkowych ceł wyraziła zgodę Światowa Organizacja Handlu (WTO).


Samoloty Airbusa już wcześniej były objęte amerykańskimi cłami, jednak nie części do nich. Umożliwiło to europejskiemu producentowi ominięcie cła poprzez montaż samolotów w swoich zakładach produkcyjnych w Mobile w stanie Alabamie. Jak mówi Airbus, to pracownicy amerykańskiej fabryki najbardziej ucierpią w związku z decyzją Waszyngtonu, ponieważ, w związku z nową sytuacją ekonomiczną, konieczne będzie zmniejszenie produkcji, a więc najprawdopodobniej także i zwolnienia.

Oprócz 15 proc. na części do samolotów z Francji i Niemiec, Amerykanie ustanowili też 25 proc. cło na niektóre alkohole importowane z tych krajów – chodzi głównie wina i brandy. Ogłoszone postanowienia co do cła obowiązują także na towary będące już w drodze do Stanów Zjednoczonych.

Fot.: Airbus, materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy