Wild chwali się osiągnięciami CPK w 2020 r.

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
15 grudnia 2020 11:33
Dziś (15.12) w trakcie konferencji prasowej online prezes Mikołaj Wild podsumował rok 2020 z perspektywy Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Reklama

Pomysł budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) skończy już niebawem pięć lat, a sama spółka celowa obchodziła niedawno drugie urodziny. Koniec roku sprzyja podsumowaniom, jednak prezes spółki CPK Mikołaj Wild, przedstawiając osiągnięcia 2020 r. podkreślił, że dzisiejsza prezentacja ma na celu zwiększenie transparentności projektu i zapowiedział, że informacje o postępach prac CPK będą przekazywane częściej.

Wild podkreślając, że w projekcie CPK o wiele więcej się dzieje niż to widać, pochwalił się osiągnięciami, o których było już dość głośno. Największymi sukcesami spółki CPK w 2020 r. mają być takie zdarzenia jak konsultacje społeczne, przeprowadzenie prac przygotowawczych na odcinkach kolejowych o długości 530 km, wybór doradcy strategicznego (koreański port lotniczy Inczon), rozpoczęcie dobrowolnego wykupu ziemi czy wreszcie przygotowanie programu wieloletniego na okres 2020-2023. Za największą porażkę Wild uznał niewybranie wykonawcy master planu, co jak powiedział wynikało z niezgodności złożonych ofert z prawem polskim. Obecnie sprawa anulowanego przetargu na opracowanie master planu znajduje się w Krajowej Izbie Odwoławczej.


Przed i po krótkim wystąpieniu Wilda odbyła się rozmowa z Piotrem Arakiem, dyrektorem Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Sebastianem Gościniarkiem z BBSG. Wnioski z dyskusji ekspertów nie są już tak optymistyczne jak wystąpienia prezesa spółki CPK. W trakcie rozmowy podkreślono, że trudno ocenić czy LOT będzie się rozwijał tak dynamicznie jak dotychczas, a przecież zasadniczym założeniem budowy CPK jest jej powiązanie z sukcesem narodowego przewoźnika. Eksperci stwierdzili, że struktura podróży lotniczych na pewno się zmieni. Niestety nie odnieśli się do kwestii, jak ta zmiana wpłynie na projekt CPK.

Eksperci podkreślali również, że w kontekście budowy CPK przyszłość polskich lotnisk regionalnych wymaga jasnej strategii, która powinna zostać opracowana przez Ministerstwo Infrastruktury. Rozmówcy nie byli też przekonani, czy oficjalny termin oddania CPK do użytku, czyli 2027 r. jest wykonalny i podkreślali, że na pewno jest przygotowywany plan B, bo tak wielkie inwestycje infrastrukturalne oddawane są często z opóźnieniem.

Fot.: Materiały prasowe

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama