Pierwszy A220 dla JetBlue wzbił się w przestworza

Blanka Flis - Profil Blanka Flis
10 grudnia 2020 13:30
Pierwszy samolot Airbus A220-300 przeznaczony dla linii dla JetBlue Airways odbył inauguracyjny lot testowy z Mobile Aeroplex w Alabamie. Maszyna wykonała zaplanowane sprawdziany i wylądowała bezpiecznie.
Reklama

Pierwszy z 70 A220 dla JetBlue ma zostać dostarczony nowojorskiego przewoźnika przed końcem bieżącego roku. Pierwszy samolot A220 tej linii został pokazany jesienią z nowym malowaniem statecznika pionowego o nazwie „Hops”, zaprojektowanym przez JetBlue. Samolot otrzyma nowoczesną, jednoklasową kabinę pasażerską i będzie przewoził pasażerów na wielu krótkich trasach razem składających się na większe podróże, co potocznie nazywa się „hoppingiem” (skokami).

Połączenie zasięgu i zdolności przewozowej A220 zwiększą elastyczność strategii sieciowej JetBlue, w tym pozwolą na wykonywanie lotów międzykontynentalnych. Wyjątkowa ekonomia A220 otwiera również nowe możliwości uruchamiania połączeń, które były poza zasięgiem samolotów poprzedniej generacji.


JetBlue zwiększyło zamówienie A220 do 70 samolotów podczas pokazów lotniczych Le Bourget w Paryżu w 2019 r., zaledwie sześć miesięcy po ogłoszeniu wstępnego zamówienia na 60 samolotów w styczniu 2019 r. Wybór A220 przez JetBlue w połączeniu z rozbudową posiadanej przez firmę floty samolotów rodziny A320 pokazuje, jak komplementarne są obie maszyny wąskokadłubowe, pozwalające przewoźnikom uzyskać większą elastyczność sieci, a także płynną obsługę pasażerów.

Wykorzystujący najnowsze technologie, A220 jest najcichszym, najczystszym i najbardziej przyjaznym dla środowiska samolotem w swojej kategorii. Wyróżnia się zmniejszoną o 50 proc. emisją hałasu w porównaniu do samolotów poprzedniej generacji, o 25% mniejszym spalaniem paliwa na jedno miejsce i o 50 proc. niższą emisją NOx niż maszyny konkurencyjne, dzięki czemu A220 jest mniej uciążliwy dla mieszkańców okolic lotnisk. Obecnie siedem linii eksploatuje około 130 egzemplarzy A220. Obsługują one trasy w Azji, obu Amerykach, Europie i Afryce, co dowodzi ogromnej wszechstronności najnowszego członka lotniczej rodziny Airbusa.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama