Chiny sprawdzą samoloty po wykryciu pęknięć w podwoziu boeingów

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
30 listopada 2020 10:30
Chiński organ regulacyjny, odpowiedzialny za lotnictwo cywilne, wydał polecenie sprawdzania głównego podwozia boeingów, w którym mogą występować usterki. Problem ma dotyczyć starszej generacji – serii Classic.
Reklama

Administracja Lotnictwa Cywilnego Chin (CAAC) wydała zalecenie dotyczące bezpieczeństwa, w którym wzywa operatorów Boeingów 737 serii Classic (modele -300, -400 oraz -500) do sprawdzania głównego podwozia.

Instrukcja została wydana po wykryciu pęknięć w dwóch starszych 737 należących do jednego przewoźnika, który nie został ujawniony. Miały one zostać znalezione „w górnej tylnej części wysięgnika podwozia głównego” – informuje FlightGlobal.

Z informacji CAAC wynika, że ​​oba samoloty wykonały odpowiednio 4,6 tys. i 2,9 tys. cykli lotów, a więc znacznie mniej niż 15 tys. cykli, po których obowiązuje przegląd omawianej części samolotu. W związku z tym, zachęcono wszystkich operatorów w Chińskiej Republice Ludowej do jak najszybszego sprawdzenia swoich samolotów, niezależnie od tego czy zbliżają się do 15 tys. cykli.


Zalecenie proponuje także sprawdzenia, czy w pobliżu głównego podwozia nie występują wycieki paliwa. CAAC opracowała odpowiednią procedurę naprawy, gdyby jakiekolwiek uszkodzenia lub wady konstrukcji zostały wykryte. Samo przeprowadzenie kontroli nie jest obowiązkowe a zalecane, jednak zgłoszenie znalezionych już usterek do CAAC jest obligatoryjne.

Generacja 737 Classic (modele -300, -400 oraz -500) była produkowana od 1983 do 2000 r. Obecnie ok. 6,5 tys. tych maszyn wciąż lata, w tym kilkaset zarejestrowanych w Chinach. Coraz częściej te modele Boeinga można spotkać jedynie jako samoloty transportowe lub służące dla niektórych flot rządowych. Ostatni Boeing 737-400 posiadany przez PLL LOT został pożegnany w marcu 2020 r.

Fot.: materiały prasowe, Wikimedia Commons
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama