Są chętni na budowę dróg kołowania i płyt postojowych w Radomiu

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
31 lipca 2020 14:33
4 komentarze
Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" opublikowało listę oferentów w dwóch kolejnych przetargach na rozbudowę radomskiego lotniska. W sumie o dwa zlecenia ubiega się pięć podmiotów.
Reklama

Przetarg na zbudowanie dróg kołowania i płyt postojowych w porcie lotniczym Radom - Sadków został podzielony przez Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (PPL) na dwa zadania. Pierwsze to budowa dróg kołowania i płyt postojowych wraz z infrastrukturą techniczną po wschodniej stronie lotniska, a drugie wykonanie w formule projektuj i wybuduj, wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie, dróg kołowania i płyt postojowych po zachodniej stronie lotniska. Oba zadania składają się na inwestycję pn. "Rozbudowa Portu Lotniczego Radom - Sadków”.


Pomimo, że oba zlecenia PPL dotyczą podobnej infrastruktury to różnią się zakresem prac. Po wschodniej stronie lotniska prace polegać będą na prostej rozbudowie już istniejących instalacji. Po zachodniej stronie portu na Sadkowie budowa będzie miała inny charakter, bo wiąże się z koniecznością projektowania oraz uzyskiwania pozwoleń na użytkowanie. Ta różnica odbija się oczywiście w cenach, jakie za każde z tych zadań zaproponowali oferenci.

Niezależnie od rozbicia tego przetargu na dwa zadania do ich wykonania zgłosiły się te same podmioty. Budować drogi kołowania i płyty postojowe w Radomiu chcą cztery przedsiębiorstwa i jedno konsorcjum firm. Na liście pięciu oferentów znajdują się:
  1. Max Bögl Polska Sp. z o.o., oddział niemieckiej firmy budowlanej z siedzibą we Wrocławiu;
  2. Budimex S.A. z Warszawy;
  3. Konsorcjum firm Drogomex Sp. z o.o.z Pruszkowa i Roboz Piotr Przyłucki z Mińska Mazowieckiego;
  4. Korporacja budowlana Doraco Sp. z o.o. z Gdańska;
  5. Strabag Sp. z o.o. część europejskiego koncernu mającego w Polsce bazę w Pruszkowie.
W pierwszym, mniej złożonym przetargu na inwestycję po wschodniej stronie lotniska za wykonanie zadania oferenci zaproponowali ceny od 25,5 do 48,3 mln zł. Najtańszą ofertę złożyła firma Doraco, która obecnie realizuje projekt budowlany na lotnisku w Gdańsku. Najdroższa okazała się cena polskiego oddziału Max Bögl. Ten ostatni wygrał już jeden przetarg w Radomiu na przedłużenie drogi startowej i jest obecnie w trakcie jego realizacji. Wszyscy oferenci zaproponowali 10-letnią gwarancję na wykonaną konstrukcję, co sprawa, że cena będzie jedynym kryterium wyboru wykonawcy. Zaplanowany budżet PPL na ten projekt opiewa na niespełna 22,4 mln zł.


Z kolei za zaprojektowanie i wykonanie inwestycji po zachodniej stronie lotniska firmy zaproponowały ceny od 140,8 do 245,4 mln zł. Również w tym przypadku Max Bögl okazał się najdroższy. Z kolei na najniższe wynagrodzenie liczy Budimex. Czterech oferentów zakłada wykonanie zadania w ciągu 22 miesięcy. Natomiast jedyne konsorcjum biorące udział w postępowaniu uznało, że zdąży wykonać zlecenie PPL w trakcie zaledwie 14 miesięcy. Jako, że na kryteria wyboru przyszłego wykonawcy składają się dwa parametry tj, cena i termin wykonania zadania, to konsorcjum Drogomex i Roboz ma szansę na zwycięstwo pomimo zaproponowania oferty w wysokości ponad 162,3 mln zł. Na tę trudniejszą inwestycję PPL chce przeznaczyć 218,6 mln zł.

Zgodnie z planem PPL, jeszcze sprzed pandemii, obie budowy miały rozpocząć się we wrześniu i październiku br. Zakończenie inwestycji i ich odbiór miały nastąpić w marcu 2022 r. Czy powyższe plany są jeszcze realne zależy od momentu podpisania umów pomiędzy PPL a przyszłymi wykonawcami.

Fot.: Materiały prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_6b694 2020-09-03 08:33   
gość_6b694 - Profil gość_6b694
Wcale się nie dziwie, w tym regionie lotnisko będzie kołem zamachowym całej gospodarki.
gość_0adc4 2020-08-04 21:53   
gość_0adc4 - Profil gość_0adc4
Myślę że to będzie spektakularna klęska obecnego rządu, nie mogę zrozumieć jak można tak lekką rękę wydać grubo ponad 200 milionów zł na projekt który nie ma szans powodzenia
gość_63faa 2020-08-02 20:27   
gość_63faa - Profil gość_63faa
Nie wiem kto będzie zostać z tegonRadomiab
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama